LekarzPomaga.pl - PŁODNOŚĆ KOBIETY

Niepłodność, antykoncepcja, prawidłowa i nieprawidłowa ciąża, problemy młodej mamy, wychowanie dziecka

Płodność kobiety

Opublikowano:

Tagi publikacji: Płodność kobiety, jajniki, macica, przekwitanie, progesteron, owulacja, zajście w ciążę

Płodność kobiety

Płodność kobiety jest określana jako zdolność do poczęcia dziecka i występuje od momentu dojrzewania aż do okresu przekwitania. Ma nieco bardziej złożony charakter niż w przypadku mężczyzn i zależy od wielu czynników. Wpływ na nią ma m.in. wiek, aktywność fizyczna i masa ciała. Warto również wiedzieć, że w każdym cyklu komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny.

Wraz z wiekiem płodność kobiety zmniejsza się. Najwyższa występuje w wieku 20-25 lat. Po ukończeniu 30. r.ż. procent kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę wynosi 22, natomiast w przedziale wiekowym 40-45 lat, rośnie do 29. Z upływem czasu nie tylko zmniejsza się ilość komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia, ale pogarsza się także ich jakość. Badania wykazują, że wpływ na prokreację ma również umiarkowana aktywność fizyczna. Jej natężenie jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku zbyt forsownego wysiłku zmniejsza się stężenie progesteronu, co w efekcie daje odwrotny skutek, bo uniemożliwia owulację. Duże znaczenie ma również dieta, która powinna być bogata w:

  • selen
  • cynk
  • magnez
  • żelazo
  • kwas foliowy
  • witaminę B12
  • nienasycone kwasy tłuszczowe
  • owoce
  • warzywa
  • oraz produkty pełnoziarniste

Powinna również zawierać dużo antyoksydantów. Wykazano też zależność między płodnością a używkami, które prowadzą do jej zmniejszenia. Ze względu na to, kobieta powinna unikać palenia papierosów, zarówno czynnego jak i biernego, picia dużych ilości kawy, napojów energetycznych i gazowanych oraz alkoholu. Oprócz prawidłowego odżywiania się, istotne znaczenie ma również masa ciała. U kobiet z nadwagą płodność jest zdecydowanie mniejsza, w porównaniu z tymi, których waga utrzymuje się na prawidłowym poziomie. Jest to związane ze zwiększonym stężeniem estrogenów, produkowanych przez komórki tkanki tłuszczowej. Zachwiana w ten sposób równowaga hormonalna może skutkować brakiem miesiączki i owulacji. Zaburzenia płodności są również wynikiem niektórych chorób. Do najczęstszych należy zespół policystycznych jajników (PCOS), będący zaburzeniem endokrynologicznym, które występuje u wielu kobiet w wieku rozrodczym. W jego przebiegu występują nieregularne menstruacje, zwiększony poziom męskich hormonów płciowych ( androgenów) i hormonu luteinizującego (LH), oraz zwiększone wydzielanie insuliny. Problemy z płodnością może spowodować również przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników, występujące zazwyczaj u kobiet przed 40 r.ż. oraz zaburzenia czynności tarczycy. Zarówno jej nadczynność jak i niedoczynność niekorzystnie wpływa na cykl miesiączkowy. Nadmiar hormonów tarczycy skutkuje zanikiem miesiączki, z kolei ich niedobór prowadzi do wystąpienia nieregularnych cykli i obfitych krwawień.

Kobieta starająca się o dziecko powinna zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi płodności i w miarę możliwości popracować nad czynnikami, które przyczyniają się do jej zmniejszenia, i które uda się zminimalizować. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, można skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Specjalista na pewno na pewno udzieli odpowiednich wskazówek i podpowie jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę.