LekarzPomaga.pl - OPIEKA NAD CHORYM LEŻĄCYM

Nowinki oraz ciekawostki ze świata medycyny, szczepienia

Opieka nad chorym leżącym

Opublikowano:

Tagi publikacji: opieka nad leżącym, pacjent leżący, doz, apteka doz, medycyna, lekarstwa, leki, pielęgnacja pacjenta, michał posmykiewicz

Sprawność organizmu zmniejsza sie z biegiem lat - im człowiek staje się starszy, tym bardziej jego organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa. W podeszłym wieku bardzo wielu ludzi zapada na różnego rodzaju choroby, które doprowadzają do ich unieruchomienia. Przede wszystkim pacjenci zostają unieruchomieni z powodu chorób nowotworowych, ale także z powodu różnego rodzaju chorób i zaburzeń neurologicznych (między innymi udar mózgu, choroba Parkinsona), chorób układu sercowo- naczyniowego (zawał mięśnia sercowego), chorób układu oddechowego czy też schorzeń układu kostno-stawowego. Nie zawsze jednak pacjent unieruchomiony musi być pacjentem starszym. Zdarza się, że chorzy, którzy całą resztę swojego życia muszą spędzić w pozycji leżącej czy siedzącej,  są bardzo młodzi. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być bowiem wszelkiego rodzaju wypadki, które mogą przyczynić się do unieruchomienia na całe życie, ale również choroby neurologiczne (między innymi stwardnienie rozsiane) czy też choroby układu kostno-stawowego. 

Pacjent leżący, unieruchomiony, zawsze wymaga specjalnej opieki, takiej, aby nie dopuścić do pogorszenia jego stanu zdrowia.

Jak powinna wyglądać prawidłowo prowadzona opieka nad pacjentem leżącym? 

Przede wszystkim u chorego leżącego nie można  dopuścić do powstania odleżyn. Czym jest odleżyna? Odleżyna to ognisko martwicy przechodzące w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a czasami nawet mięśni i kości, zwykle wtórnie zakażone, które powstaje na skutek długotrwałego ucisku i związanego z tym niedotlenienia tkanek. Odleżyny powstają zazwyczaj w okolicy krzyżowej , w okolicy pośladków oraz na piętach, co nie znaczy, że nie mogą powstać również w innych miejscach ciała. Co zatem należy zrobić, aby uniknąć u chorego leżącego powstania odleżyn? Należy zadbać o to, aby często zmieniać pozycje ciała leżącego pacjenta. Oznacza to, że należy przekładać pacjenta i tym samym zmieniać jego pozycję ciała co dwie godziny. Innym rodzajem profilaktyki jest stosowanie specjalnych przeciwodleżynowych materaców lub poduszek, które można kupić w sklepach ze sprzętem medycznym - niestety takie materace są zazwyczaj bardzo drogie. Jeśli juz dojdzie do powstania odleżyny, to wtedy musi ją zaopatrzyć chirurg, który zaleci dalsze postępowanie. 

Ponadto, w przypadku chorego leżącego bardzo ważną sprawą jest, aby nie dopuścić do powstania zapalenia płuc, które zwłaszcza u starszych pacjentów może okazać się bardzo niebezpieczne. Co należy robić? Pacjent powinien wykonywać proste ćwiczenia oddechowe. Kilkanaście razy w ciągu dnia powinien po prostu nadmuchać balonik, można również podać choremu kubeczek z wodą i zanurzoną w nim słomką - wtedy pacjent powinien nabierać dużo powietrza i dmuchać w słomkę tak, aby w wodzie powstawały bąbelki.

Niesłychanie istotną sprawą jest również właściwe odżywianie. Pacjent leżący powinien mieć zapewnioną taką dietę, która będzie dostarczała wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych. Warto zwrócić uwagę, aby  dieta była urozmaicona. Ważne, aby podawać choremu duże ilości warzyw i owoców, które będą regulować perystaltykę jelit i zapobiegną powstawaniu zaparć, do których u pacjentów leżących dochodzi niestety bardzo często - ma to związek z tym, że unieruchomienie spowalnia pracę jelit. W diecie chorego leżącego powinno być też dużo białka, które zawarte jest zarówno w produktach nabiałowych, jak i mięsie - chodzi o to, że białko buduje mięśnie, które jeśli w przypadku leżącego pacjenta nie są używane, zaczynają stopniowo zanikać. Zdarza się, że pacjent leżący nie jest w stanie przyjmować posiłków w formie stałej. Wtedy też można choremu podawać specjalne preparaty żywieniowe w postaci płynów. Są to albo gotowe już odżywki zapewniające zbilansowaną dietę w formie "drinków" w plastikowych buteleczkach, albo też są to odżywki w postaci proszku w puszce, które trzeba pacjentowi samodzielnie przygotować. Ten rodzaj żywienia, jeśli zachodzi taka potrzeba, może całkowicie zastąpić inne posiłki. 

Należy też pamiętać o tym, aby zwłaszcza w sezonie grzewczym zapewnić leżącemu pacjentowi właściwą wilgotność powietrza w pokoju. Można używać specjalnych nawilżaczy, które bez problemu można kupić w każdym sklepie ze sprzętem medycznym. Nie mając jednak takiego nawilżacza, bardzo prostym sposobem, który poprawi wilgotność powietrza w pokoju, jest położenie mokrego ręcznika na kaloryferze. Ewentualnie w okolicy kaloryfera można również postawić miskę z wodą. Nawilżanie powietrza jest bardzo ważne, bowiem zbyt suche powietrze powoduje wysuszenie śluzówek w nosie i jamie ustnej, co powoduje dyskomfort w oddychaniu przez nos, może powodować uczucie suchości i ból gardła. Ponadto zbyt suche powietrze może też być przyczyną powstania u chorego suchego, męczącego kaszlu. 

Należy również pamiętać o tym, aby regularnie wietrzyć  pokój, w którym chory przebywa. Dostęp świeżego powietrza po pierwsze zdecydowanie poprawia samopoczucie chorego, ale również powoduje, że bakterie i wirusy, które namnażają się w dusznych, zamkniętych pomieszczeniach ulegają "usunięciu". 

Trzeba tez zwracać uwagę na to, aby leżącego pacjenta nie odwiedzali ludzie chorzy. Pacjent taki jest bowiem zdecydowanie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, które często są dla niego dużo groźniejsze niż dla chorych chodzących. 

Te proste czynności zdecydowanie poprawiają komfort chorego leżącego. Warto pamiętać też o tym, że jeśli chory pacjent będzie niestety leżącym pacjentem już do końca życia (bardzo często dotyczy to osób po przebytych wypadkach, w schyłkowej fazie choroby nowotworowej czy po udarach), zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnej pomocy medycznej - można wystąpić o lekarską opiekę długoterminową , a w przypadku pacjentów z chorobą nowotworową o przyjęcie chorego do domowego hospicjum. Dzięki temu pacjent będzie miał zawsze zapewnioną profesjonalną pomoc pielęgniarską i lekarską, a rodzina pacjenta w ten sposób zostanie choć trochę odciążona z codziennych obowiązków. 

O opiece zdrowotnej przeczytasz na https://www.doz.pl/tagi/t3728-opieka_zdrowotna