LekarzPomaga.pl - PRZEZIĘBIENIE

Nowinki oraz ciekawostki ze świata medycyny, szczepienia

Przeziębienie

Opublikowano:

Tagi publikacji: przeziębienie, grypa, ból gardła, witamina c, cholinex,

przeziębienie

Przeziębienie- wszystkim jest nam ono bardzo dobrze znane, zwykle cierpimy z jego powodu co najmniej 2 razy w roku, zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym. A czym tak naprawdę jest przeziębienie?

Otóż jest to infekcja wirusowa, którą można zarazić się drogą kropelkową, kiedy przebywa się w bliskiej obecności przeziębionej osoby, która kicha lub kaszle. Tak naprawdę zatem można traktować przeziębienie jako chorobę zakaźną.

Na wystąpienie przeziębienia zwykle jesteśmy najbardziej narażeni w chłodnych porach roku. W dużej mierze ma to związek z sezonem grzewczym. Zbyt wysoka temperatura powietrza w domu, a zwłaszcza w czasie snu, przyczynia się do wysuszania błony śluzowej nosa, co z kolei zmniejsza jej właściwości ochronne i sprawia, że jest ona bardziej narażona na wnikanie wirusów. Poza tym, jesienią i zimą, łatwiej jest zmarznąć , a to także pierwszy krok do wystąpienie przeziębienia. Należy też pamiętać o tym, że niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i minerały, osłabia nasz organizm i tym sposobem staje się on bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Również towarzystwo przeziębionych osób naraża nas na wystąpienie infekcji w naszym organizmie.

Jakie są najczęstsze objawy przeziębienia? Przede wszystkim jest to podwyższona temperatura ciała, która rzadko jednak przekracza 38 st. C. Poza tym przeziębieniu towarzyszy meczący, wodnisty katar, a w późniejszym okresie także uczucie niedrożności nosa i osłabienie węchu. Ponadto często występuje także niewielki ból lub „drapanie w gardle”, chrypka lub suchy kaszel. Często także pojawia się uczucie ogólnego rozbicia i ból głowy.

Jak zatem postępować, kiedy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia? Przede wszystkim najlepiej byłoby, aby w czasie infekcji pozostać w domu- tym sposobem zmniejsza się ryzyko zarażenia innych osób w pracy. Poza tym, przebywając w domu, nie narażamy się na nadkażenie innymi drobnoustrojami. W czasie przeziębienia powinno się dużo pić- odpowiednia ilość płynów wpływa bowiem korzystnie na ochronne działanie błony śluzowej nosa. Poza tym, warto stosować duże dawki witaminy C, która, zwłaszcza we wczesnej fazie przeziębienia, przyspiesza eliminację wirusów z organizmu. Należy także nawilżać błonę śluzową nosa, stosując izotoniczne roztwory wody morskiej, a w przypadku znacznie nasilonego kataru można używać także kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne. W przypadku chrypy i bólu gardła warto stosować pastylki do ssania, które będą nawilżać i znieczulać gardło. Na suchy kaszel należy natomiast stosować leki przeciwkaszlowe, nie należy natomiast używać syropów wykrztuśnych, które tylko nasilą odruch kaszlu. Jeśli natomiast mamy gorączkę, można zastosować preparaty, które działają przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, np. preparaty ibuprofenu. Bardzo ważnym jest, aby w przypadku zwykłego przeziębienia nie stosować antybiotyków- ich użycie nic nie da, bowiem działają one na bakterie, natomiast nie pomogą w walce z wirusami. Zbyt częste stosowanie antybiotyków może natomiast spowodować, że bakterie nabiorą na nie oporności i w sytuacji, kiedy antybiotyk będzie naprawdę potrzebny- nie będzie działał.

Objawy przeziębienia powinny ustąpić w przeciągu tygodnia. Jeśli po około 5-7 dniach objawy, pomimo stosowania przez nas wymienionych wyżej środków, nie będą ustępować, będzie to znak, że należy udać się do lekarza. Być może bowiem zajdzie potrzeba zastosowania silniejszej kuracji.

Czy można wystrzec się przeziębienia? Jest to niestety niemożliwe, ale można zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Przede wszystkim należy unikać przeziębionych ludzi, od których zarazić się jest najłatwiej. Poza tym należy dbać o właściwą dietę, nawodnienie organizmu oraz ubierać się stosownie do pogody. Dzięki tym prostym zasadom możemy znacznie zmniejszyć ryzyko przeziębienia.

Leki na przeziębnie i znajdziesz na przykład na http://www.doz.pl/apteka/k86-Przeziebienie_i_grypa