LekarzPomaga.pl - BIEGANIE FUNDAMENTEM ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Miejsce sportu w życiu codziennym -jego wpływ na samopoczucie, stan zdrowia, atrakcyjny wygląd

Bieganie fundamentem zdrowego stylu życia

Weryfikacja merytoryczna:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Tagi publikacji: Bieganie, jogging, ćwiczenia aerobowe, aeroby, kondycja, zdrowy styl życia, aktywność fizyczna

bieganie

Prowadzenie zdrowego stylu życia współcześnie jest na topie. Nie chodzi tutaj tylko o zdrowe odżywianie, ale również o uprawianie różnego rodzaju aktywności fizycznej. Mówi się, że forma ruchu nie jest istotna, ważnym jest, aby po prostu się ruszać, ale jednak od zawsze wśród społeczeństwa najpopularniejsze było bieganie. Jest tak zapewne w dużej mierze dlatego, że nie wymaga ono posiadania żadnego specjalistycznego sprzętu, specjalnego pomieszczenia, kortu, boiska czy siłowni. Jogging można uprawiać wokół domu, w parku czy na bieżni i nie wymaga specjalnego przygotowania wcześniej zwłaszcza jeżeli robimy to amatorsko. Dla wielu dyscyplin sportu to właśnie trucht często jest wstępną rozgrzewką.

Bieganie ma bardzo duży pozytywny wpływ na organizm człowieka, co na każdym kroku podkreślają lekarze, dietetycy, trenerzy, specjaliści zdrowego stylu życia. Mówi się, że regularnie uprawiany jogging zapobiega osteoporozie, chroni przed demencją starczą, chorobą Alzheimera, chorobom serca, nerwicom, depresjom ale przede wszystkim poprawia ukrwienie i dotlenienie całego organizmu (w tym mózgu), pracę wielu narządów wewnętrznych, ma również cudowny wpływ na nasze samopoczucie (podczas biegania uwalniane są endorfiny – hormony szczęścia) oraz wzmacniany jest system immunologiczny. Regularnie uprawiany jogging sprawia także, że nie jesteśmy ospali oraz jesteśmy w stanie funkcjonować w dużo bardziej aktywny sposób w ciągu dnia, poprawia się nasza koncentracji oraz wydajność. Wpływ biegania na odporność ludzką jest potwierdzony przez specjalistów z różnych dziedzin. Biegacze dużo rzadziej zapadają na przeziębienia, infekcje wirusowe, a jeżeli już zachorują, to zwykle mają one u nich łagodniejszy przebieg.

bieganie

Jogging nie tylko w znaczący sposób wpływa na sylwetkę (w ciągu godziny biegania, można spalić dziewięćset kalorii), ale również pozwoli opóźnić procesy starzenia.

Najbardziej idealną porą na uprawianie tej dyscypliny sportu jest wczesny poranek jeszcze przed śniadaniem choć nie każdy jest się w stanie zmobilizować o tak wczesnej porze lub zwyczajnie nie jest w stanie wyrobić się czasowo i często trening przekładany jest na godziny późno-popołudniowe. Należy wtedy pamiętać, aby nie rozpoczynać treningu wcześniej niż 1,5 do 2 godzin po posiłku. To jak często będziemy biegać zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń z punktu widzenia medycyny. Zarówno dobrze jest biegać 2-3 razy w tygodniu po 40-60 minut jak i codziennie po 20 minut. Każdy ruch wykonywany regularnie w życiu jest lepszy niż nie wykonywanie ruchu żadnego.