LekarzPomaga.pl - WPŁYW TRENINGÓW AEROBOWYCH I BIEGANIA NA ODCHUDZANIE

Miejsce sportu w życiu codziennym -jego wpływ na samopoczucie, stan zdrowia, atrakcyjny wygląd

Wpływ treningów aerobowych i biegania na odchudzanie

Weryfikacja merytoryczna:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Tagi publikacji: odchudzanie, trening aerobowy, kondycja, mięśnie, sylwetka, aktywność fizyczna

odchudzanie

Dążenie do idealnej sylwetki, już od dawna spędza sen z powiek szczególnie płci pięknej. Aktywność fizyczna, obok przestrzegania odpowiedniej diety jest najważniejszym czynnikiem wspomagającym odchudzanie. Uczęszczanie na zajęcia aerobowe, fitness, siłownia, pływanie, bieganie, są to najczęściej wybierane formy ruchu. Aktywność fizyczna, poza oczywistymi korzyściami estetycznymi jakie daje zrzucenie zbędnych kilogramów, pozwala także na poprawę naszego stanu zdrowia i uzyskanie dobrego samopoczucia. 

W odchudzaniu istotna jest systematyczność wykonywanych ćwiczeń. Narzucenie sobie rygoru uczestniczenia w zajęciach aerobowych, ponadto wykonywanie ich cyklicznie w domu, pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów. Również regularne a najlepiej codzienne poranne bieganie, przed wyjściem do szkoły lub pracy z pewnością okaże się skuteczną w odchudzaniu formą wysiłku fizycznego. Będzie to miało z pewnością pozytywny wpływ na nasze zdrowie (aktywność fizyczna zapobiega licznym chorobom, wzmacnia system odpornościowy), ale również pozwoli w skuteczny i długotrwały sposób spalić tkankę tłuszczową oraz wzmocnić układ mięśniowo-szkieletowy. 

Niezwykle ważne jest, aby nasze pierwsze treningi nie były zbyt obciążające, gdyż organizm musi powoli przyzwyczajać się do nowej aktywności. Rozpoczęcie forsownych ćwiczeń aerobowych lub intensywnego biegania w przypadku, gdy nasz organizm nie jest do tego przystosowany, może skończyć się co najmniej silnymi zakwasami utrudniającymi w znacznym stopniu ćwiczenia przez kolejne kilka dni ale co gorsza sami przez takie przetrenowanie z powodu nieprzyzwyczajenia -zniechęcamy się do dalszych treningów. Po pewnym czasie, kiedy nasza forma poprawi się, możemy stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń, powinno to jednak odbywać się stopniowo.

odchudzanie

Bieganie i aerobik doskonale wzmacniają i kształtują mięśnie. Jest to oczywiście proces długotrwały, wymagający systematycznych ćwiczeń. W tym czasie organizm spala zbędną tkankę tłuszczową, kształtuje się sylwetka, a z każdym tygodniem mięśnie ulegają wzmocnieniu. W zależności od rodzajów wykonywanych ćwiczeń wzmocnieniu ulegają mięśnie brzucha, klatki piersiowej, przedramion, grzbietu w tym mięśnie przykręgosłupowe (co ma korzystny wpływ na stan naszego kręgosłupa), zapobiega jego zwyrodnieniom i dyskopatii, mięśnie ud, pośladków. W przypadku nadwagi utrata masy ciała jest również bardzo ważna dla stawów, ponieważ u osób otyłych są one nadmiernie obciążone i przez to „zużywają się” znaczenie wcześniej niż u osób szczupłych. Bieganie i ćwiczenia aerobowe wykonywane systematycznie pozwalają schudnąć i utrzymać prawidłową wagę na dłużej a także przyzwyczajają stawy do ruchu oraz wzmacniają je.