LekarzPomaga.pl - DERMOKOSMETYKI

Zabiegi pielęgnacyjne, upiększające, kosmetologia, sztuka wizażu

Dermokosmetyki

Opublikowano:

Tagi publikacji: Dermokosmetyki, kosmetyki, zmarszczki, trądzik, wrażliwa, łagodzenie podrażnień

Dermokosmetyki

Dermokosmetyki (kosmoceutyki) stanowią połączenie kosmetyków do pielęgnacji skóry z wyrobami farmaceutycznymi. W sensie prawnym pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane. W myśl Ustawy o kosmetykach z dnia 30 marca 2001 roku, kosmetyk to „każda substancja lub preparat przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka (...), których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu”. W razie spełnienia powyższej definicji produkt podlega ustawodawstwu kosmetycznemu. Jeśli produkty tego rodzaju zawierają aktywne biologicznie substancje, które mają działanie zbliżone do leków (mają leczyć), obejmują go procedury związane z rejestracją produktów leczniczych, które są czasochłonne i kosztowne, co często zniechęca producentów.

Skuteczność tego typu preparatów zanim trafią na rynek, jest starannie badana przez zespoły specjalistów. Produkt poddaje się testom w warunkach in vitro (na hodowlach keratynocytów) oraz in vivo (u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii). Ze względu na potwierdzone znacznie szersze działanie niż standardowe kosmetyki, dermokosmetyki często dostępne są w aptekach i swoim wyglądem mogą przypominać oferowane tam medykamenty. Ich zastosowanie jest najczęściej miejscowe, a sam kosmetyk występuje w formie maści, kremu, balsamu lub żelu.

Dermokosmetyki przeznaczone są głównie do walki:

  • ze zmarszczkami i opóźnieniem efektów starzenia się skóry
  • z negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego
  • z przesuszeniem skóry
  • z trądzikiem
  • a także są one skierowane dla osób ze skóra wrażliwą, problematyczną

Często są bezzapachowe i tworzone są na bazie wód termalnych, które łagodzą podrażnienia. Ponadto zawierają śladowe ilości konserwantów i mają działanie ochronne i przeciwzapalne. Ich działanie wzmacnia obecność oligoelementów, jak żelazo, miedź, srebro, cynk, selen czy mangan i inne.