LekarzPomaga.pl - KIEDY ANTYPERSPIRANT A KIEDY DEZODORANT

Zabiegi pielęgnacyjne, upiększające, kosmetologia, sztuka wizażu

Kiedy antyperspirant a kiedy dezodorant

Opublikowano:

Tagi publikacji: antyperspirant, dezodorant, pocenie się, pot, spray, przykry zapach, nieprzyjemny zapach

Kiedy antyperspirant a kiedy dezodorant

Człowiek wydziela dziennie około 1 litra potu. Jego wytwarzanie jest normalnym, stałym procesem, który może nasilić się w przypadku stresu, choroby lub pod wpływem emocji. Pot w 98% składa się z wody, a pozostałe jego składniku to głownie sole, mocznik, kwas moczowy, tłuszcze, amoniak. Najczęściej dokuczliwymi skutkami pocenia się jest przykry zapach, mogący powodować uczucie dyskomfortu. Jest on efektem działania specyficznych bakterii obecnych na skórze każdego człowieka, które rozkładają pot. Poza skrajnymi przypadkami, tzw. hiperhydrozy (nadpotliwość), które wymagają konsultacji, problemom związanym z poceniem się można zaradzić.

Obecne na rynku dezodoranty oraz antyperspiranty pomagają skutecznie walczyć z nieprzyjemnym zapachem związanym z poceniem się. Oba rodzaje środków różnią się mocą oraz formą. Ogólnie przyjmuje się, ze dezodoranty mają formę sprayu, a antyperspiranty występują jako kosmetyki w kulce, sztyfcie lub kremie.

Deodoranty skierowane są do osób, które charakteryzują się małą intensywnością pocenia się. Mechanizm ich działania polega na zahamowaniu rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu i maskowaniu przykrego zapachu do kilku godzin. Zawierają one znacznie mniej związków metali i dość dobrze maskują niewielkie ilości przykrego zapachu.

Antyperspiranty charakteryzują się znacznie silniejszym działaniem. Poza składnikami hamującymi rozwój bakterii rozkładających pot, zawierają one także związki ograniczające potliwość. Najczęściej ich skład tworzy sie w oparciu o sole glinu. Powinny po nie sięgać osoby z większą skłonnością do pocenia się.

Zapewniają one długą ochronę. Obecnie w aptekach dostępne są środki do stosowania 1-2 razy w tygodniu. Stanowią one pomoc szczególnie dla osób cierpiących na schorzenia tarczycy, zaburzenia równowagi hormonalnej lub narażonych na ciągły stres. Ich częstym składnikiem jest ałun, a rzadziej niezdrowe aluminium. Dlatego warto sprawdzić skład kosmetyku przed jego zakupem.

Warto również pamiętać o tym by nie stosować powyższych środków bezpośrednio po depilacji, w celu uniknięcia podrażnień. Nie zaleca się również używania zapachowych deodorantów oraz antyperspiranów przed korzystaniem z solarium oraz pobytem na plaży ze względu na możliwość wystąpienia przebarwień. Szczególną ostrożnością w przypadku obu rodzajów kosmetyków powinny kierować się osoby z problemami skórnymi oraz alergicy. Należy również pamiętać o konieczności zmiany kosmetyku około 1 raz na kwartał. Powinno to zapobiec możliwości wystąpienia uczulenia w związku z kontaktem z tym samym składnikiem.