LekarzPomaga.pl - PODPASKI A TAMPONY

Zabiegi pielęgnacyjne, upiększające, kosmetologia, sztuka wizażu

Podpaski a tampony

Opublikowano:

Tagi publikacji: Podpaski, tampony, miesiączka, krwawienia, upławy, śluz, pochwa

Podpaski a tampony

Istnieje wiele opinii dotyczących użycia podpasek i tamponów. Wiele kobiet w okresie menstruacji wyboru dokonuje nie posiadając odpowiedniej wiedzy na tematy tych środków higienicznych i często sugeruje się informacjami zawartymi w treściach reklamowych, nie poddając ich głębszej weryfikacji.

Podpaski – zalety i wady

Podpaski cechują się łatwością w użyciu. Są wskazane podczas pierwszych miesiączek oraz dla kobiet o obfitym krwawieniu. Stanowią dobrą ochronę dla osób, które na co dzień nie prowadzą zbyt aktywnego trybu życia. Można również łatwo dobrać ich rodzaj do siły krwawienia w danym momencie i kontrolować konieczność wymiany. Wiele z dostępnych na rynku rodzajów podpasek dobrze chroni przed nieprzyjemnym zapachem. Pozwalają one na kontrolę ilości i charakteru wydzieliny, dzięki czemu umożliwiają szybkie, samodzielne zaobserwowanie nieprawidłowości. Ich stosowanie nie jest również związane z ryzykiem tzw. wstrząsu toksycznego. Jednocześnie ich użycie nie ogranicza się tylko do kobiet miesiączkujących. Mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby z takimi problemami, jak upławy czy nietrzymanie moczu.

Ich wadą jest mała dyskrecja oraz ograniczenia dotyczące uprawiania sportu (głównie sporty wodne). Ponadto, kobiety prowadzące aktywny tryb życia często, często skarżą na przesuwanie się podpasek i skłonność do brudzenia bielizny, a także możliwość wystąpienia podrażnień, związanych z obecnością absorbentów zwłaszcza w podpaskach o dużej chłonności. Nie wszystkie rodzaje podpasek zapewniają również dostateczną ochronę przed przykrym zapachem.

Tampony – dobre i słabe strony

Tampony doceniane są przede wszystkim przez kobiety o intensywnym trybie życia. Umożliwiają one uprawianie sportów wodnych i przy prawidłowej aplikacji są prawie nie wyczuwalne. Ponadto, są wiele dyskretniejsze od podpasek i zapobiegają kłopotliwemu zapachowi podczas menstruacji. Istnieje również możliwość dobrania odpowiednich tamponów do rodzaju krwawienia. Obecnie cieszą się one bardzo dużą popularnością i dzięki obecności na rynku tzw. „mini tamponów” mogą być stosowane przez dziewice, minimalizując możliwość przebicia błony dziewiczej.

Stosowanie tamponów niesie jednak ze sobą kilka zagrożeń. Należy pamiętać o systematycznej zmianie tamponu. Jego pozostawienie może doprowadzić do zakażenia i w skrajnych przypadkach do TSS – zespołu wstrząsu toksycznego, który jest stanem wymagającym natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Ponadto tampony nie powinny być stosowane przez osoby stosujące spiralę wewnątrzmaciczną, gdyż grozi to jej wysunięciem na zewnątrz podczas ich usuwania. Nie są również wskazane dla osób obficie miesiączkujących. Blokując odpływ krwi z macicy, mogą być jedną z przyczyn powstania endometriozy. Również dziewice, które odczuwają wyraźny dyskomfort podczas stosowania tamponów, nawet w wersji mini, powinny zamiast nich wybierać podpaski do momentu rozpoczęcia współżycia. Przed ich użyciem powinny wstrzymać się również osoby z nawracającymi infekcjami pochwy oraz dziewczynki poniżej 12 roku życia. Nie należy ich używać jako środek higieniczny w przypadku upławów.

Każda kobieta powinna być świadoma udogodnień oraz wad wynikających ze stosowania powyższych środków higieny. Tylko znając korzyści i zagrożenia jest w stanie wybrać indywidualnie najlepszą dla niej opcję.