LekarzPomaga.pl - UZALEŻNIENIE OD NARKOTYKÓW

Ludzka psychika, emocjonalność, stres i problemy życia codziennego

Uzależnienie od narkotyków

Opublikowano:

Tagi publikacji: uzależnienie, narkotyki, odwyk, nałóg, narkoman

Uzależnienie od narkotyków

Narkomania to pojęcie, które większość z nas kojarzy jedynie z młodym pokoleniem. I chociaż faktycznie problem ten dotyczy w większości dzieci i młodzieży szkolnej (w tym także studentów), to uzależnienie od narkotyków dotyczy również osób dorosłych. Zobacz co skłania osoby dorosłe do brania narkotyków i które z nich, są najbardziej popularne.

Jak wynika z najnowszych sondaży, wśród osób dorosłych (czyt. tych, które ukończyły 18 r.ż), przeważają mieszkańcy Warszawy. Prym wiodą tu głównie osoby bardziej zamożne. Jak dowiadujemy się od specjalistów prowadzących ośrodki dla narkomanów typu MONAR, przyczyn sięgania przez osoby dojrzałe po narkotyki są trzy.

Pierwsza z nich to: przekonanie, iż narkotyki to świetna alternatywa dla alkoholu. „Dają” większego i szybszego „kopa” niż alkohol.

Druga przyczyna to przekonanie, że tego typu substancje pomagają w nauce i przyspieszają jej efekty. Dotyczy to głównie osób studiujących i pracujących jednocześnie, które przeżywają poważne trudności z pogodzeniem swoich obowiązków.

Trzeci główny powód dla którego osoby dorosłe sięgają po narkotyki to przekonanie, że jest to świetny i niezawodny sposób na dodanie sobie energii, potrzebnej do wydajniejszej pracy oraz lepszych wyników w niej. Dotyczy ono przede wszystkim osób, które w obawie przed utratą pracy lub z chęci zrobienia kariery ponad wszystko, szukają „cudownego” środka, by temu zapobiec.

Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków wśród osób dorosłych, jest o wiele trudniejsze do wyleczenia, niż w przypadku nastoletnich ofiar tego nałogu. Dlaczego? Ponieważ w tej grupie narkomanów, panuje błędne mniemanie, iż mają nad sięganiem po nie całkowitą kontrolę. Poza tym, dojrzali ludzie (nierzadko rodzice dzieci w różnym wieku), wstydzą się przyznać do swojego problemu, który jest jak najbardziej „młodzieżowy”. Dojrzali Polacy sięgają najczęściej po marihuanę, haszysz, kokainę, amfetaminę i LSD – chociaż te dwie ostatnie substancje dużo rzadziej pojawiają się u dorosłych narkomanów.

Co może wzbudzić nasze podejrzenie, że dorosły bierze narkotyki? Przede wszystkim jego niecodzienne zachowanie – krótkie rozmowy telefoniczne, kończące się prawie zawsze nagłą koniecznością wyjścia z domu; zaniedbywanie obowiązków domowych; nagłe wybuchy agresji. Poza tym podejrzliwość powinno wzbudzić u nas nagłe znikanie z domu cennych przedmiotów lub bardzo szybkie wyczerpywanie środków finansowych a niekiedy również wizyty „podejrzanych” i bliżej nam nieznanych osób.

Co wtedy należy zrobić? Najlepiej udać się po poradę do przychodni leczenia uzależnień. Tam specjalista pokieruje właściwym naszym postępowaniem. Rozmowa bezpośrednia z narkomanem, niemal w 100% przypadków kończy się awanturą i pogłębia jeszcze bardziej istniejący problem.