LekarzPomaga.pl - MIĘŚNIAKI MACICY

Choroby układu rozrodczego kobiety -jajników, jajowodów, macicy, pochwy i sromu, oraz patologia ciąży

Mięśniaki macicy

Opublikowano:

Tagi publikacji: Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki są to najczęstsze łagodne nowotwory macicy, powstające z tkanki mięśniowej macicy i rozwijające się w jej trzonie. Mogą grupować się lub występować pojedynczo. W prawie 90% przypadków mamy do czynienia z mięśniakami mnogimi. Najczęściej występujące to mięśniaki śródścienne, uszypułowane.

Ryzyko transformacji nowotworowej złośliwej jest znikome i wynosi około 1%. Jest ono proporcjonalne do wieku kobiety.

Podział mięśniaków:

  • mięśniak podsurowiczy
  • mięśniak śródścienny
  • mięśniak podśluzówkowy
  • mięśniak uszypułowany
  • mięśniak szyjkowy (rzadki)
  • mięśniak międzywięzadłowy (rzadki)

Mięśniaki najczęściej mają przebieg bezobjawowy w początkowym swoim stanie, gdy osiągają niewielkie rozmiary. Przy dużych i mnogich tworach najczęstszymi objawami są obfite i długotrwałe miesiączki, lub krwawienia między cyklami. Obfite krwawienia mogą powodować wtórną anemię, która objawiać się będzie osłabieniem, bladością powłok, niskim ciśnieniem.

Przy znaczących rozmiarach mogą objawiać się powiększeniem brzucha, bólami krzyża, częstszym oddawaniem moczu, bolesnym współżyciem. U kobiet w wieku prokreacyjnym mogą powodować trudności w zajściu w ciążę i poronienia.

Rozpoznanie opiera się na badaniu ginekologicznym oraz badaniu ultrasonograficznym.

Metodą leczenia, przy objawowych mięśniakach jest miomektomia, czyli ich wyłuszczenie. Jest to chirurgiczne usunięcie mięśniaków, podczas którego macica zostaje częściowo zachowana, przez co kobieta nie staje się bezpłodna. Jest to zabieg najczęściej wykonywany laparoskopowo.