LekarzPomaga.pl - ZAPALENIE PRZYDATKÓW

Choroby układu rozrodczego kobiety -jajników, jajowodów, macicy, pochwy i sromu, oraz patologia ciąży

Zapalenie przydatków

Opublikowano:

Tagi publikacji: Zapalenie przydatków

zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków wcześniej dzielone było na zapalenie jajników oraz zapalenie jajowodów. Jednak podział ten nie jest konieczny, gdyż zazwyczaj dochodzi do zajęcia obu struktur. Najczęściej chorują młode kobiety, aktywnie seksualnie.

Najczęstszymi patogenami wywołującymi zapalenie przydatków są: Neiserria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis.

Rozpoznanie jest trudne, ze względu na niestałość objawów. Do głównych objawów występujących w postaci ostrej zapalenia przydatków jest narastająca gorączka oraz bardzo silny ból podbrzusza. Przy zakażeniu otrzewnej mogą dołączyć się objawy otrzewnowe, jednak występuje to rzadko. W czasie badania ginekologicznego wyczuwalny jest opór w rzucie przydatków i bolesność.

Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, której celem jest zarówno zwalczenie stanu zapalnego jak i zachowanie drożności jajowodów. Jest to bardzo ważne, gdyż właśnie przybite zakażenia często wiążą się z pozostawianiem po sobie zrostów, skutkujących później trudnościami z zajściem w ciążę, zwiększonym ryzykiem poronień czy ciąży ekotopowej. Najczęściej stosowane są leki o szerokim zakresie działania, mające w swoim spektrum zarówno działanie na bakterie tlenowe i beztlenowe. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które działają przeciwbólowo ale także przeciwdziałają tworzeniu się zrostów.