LekarzPomaga.pl - GORĄCZKA TRZYDNIOWA

Schorzenia i problemy zdrowotne występujące w wieku dziecięcym zarówno u niemowląt jak i u dzieci starszych

Gorączka trzydniowa

Opublikowano:

Tagi publikacji: Gorączka trzydniowa

Gorączka trzydniowa

Gorączka trzydniowa, znana także pod nazwą trzydniówka i rumień nagły, jest chorobą wirusową wywołaną przez Herpesvirus typu 6 (HHV6), rzadziej przez enterowirusy i adenowirusy. Dotyczy niemowląt i dzieci, głównie do 4 roku życia. Trzydniówka występuje powszechnie, o każdej porze roku. Większość dzieci przechoruje ją przed wiekiem przedszkolnym. Często jest pierwszą chorobą gorączkową u niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. Młodsze dzieci są bowiem chronione przez przeciwciała otrzymane od matki w trakcie ciąży. Źródłem patogenów jest człowiek. Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem wirusa.

Objawy kliniczne

Od momentu zakażenia wirusem do pojawienia się pierwszego objawu, jakim jest gorączka, mija zwykle 7-15 dni . Wysoka temperatura pojawia się nagle, może sięgać nawet 40°C i utrzymuje się przez 3-5 dni. U części chorych występują też objawy ogólne takie jak osłabienie, bóle głowy, brak apetytu, umiarkowanie powiększone węzły chłonne szyjne i potyliczne. Charakterystyczne dla trzydniówki są również grudkowe wykwity na podniebieniu miękkim zwane grudkami Nagayamy. Po ustąpieniu gorączki pojawia się wysypka o charakterze drobnoplamistym, plamisto-grudkowym lub rumieniowym. Początkowo obserwujemy ją na tułowiu (klatka piersiowa, plecy, brzuch), następnie może rozprzestrzeniać się na kończyny, szyję i twarz. Niekiedy obejmuje też pośladki i uda. Zdarzają się również sytuacje, subklinicznego, czyli utajonego przebiegu trzydniówki, kiedy nie obserwujemy ani wysypki ani gorączki.

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych. Ponadto, w rozpoznaniu przydatna może być obraz morfologiczny krwi obwodowej - w pierwszym dniu choroby występuje znaczne zwiększenie ilości leukocytów, potem ich liczba spada poniżej normy, czemu towarzyszy wyraźne obniżenie liczby granulocytów.

Leczenie

Trzydniówka to choroba o etiologii wirusowej, dlatego też leczymy tą infekcję objawowo. Ważne jest obniżanie gorączki, która może być naprawdę wysoka. W tym celu można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Z pewnością, pomocne będą również zimne okłady na czoło i kark. Trzeba też zapobiegać odwodnieniu i zapewnić choremu odpowiednią ilość płynów. Wysypka natomiast, ustępuje samoistnie po kilkunastu godzinach.

Powikłania

Zakażenie wirusem HHV6 są częstą przyczyną drgawek gorączkowych, które pojawiają się podczas nagłego wzrostu temperatury. Zwykle wzbudzają u rodziców duży niepokój i przerażenie. Zwykle jednak ustępują samoistnie i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka.