LekarzPomaga.pl - NIEŻYT ŻOŁĄDKOWO - JELITOWY U DZIECI (GORĄCZKA, BIEGUNKA, WYMIOTY)

Schorzenia i problemy zdrowotne występujące w wieku dziecięcym zarówno u niemowląt jak i u dzieci starszych

Nieżyt żołądkowo - jelitowy u dzieci (gorączka, biegunka, wymioty)

Opublikowano:

Tagi publikacji: Nieżyt żołądkowo jelitowy gorączka biegunka wymioty u dzieci

Nieżyt żołądkowo jelitowy biegunka wymioty u dzieci

Nieżyt żołądkowo - jelitowy jest jedną z najczęstszych chorób występujących u niemowląt i dzieci do 5 roku życia. Jego główną przyczyną są rotawirusy, które atakują przede wszystkim wiosną oraz zimą i mogą dokonać prawdziwych spustoszeń w organizmie dziecka. Rotawirusy charakteryzują się dużą zaraźliwością i przenoszą się w dwojaki sposób - drogą kropelkową i pokarmową. Do zakażenia może więc dojść poprzez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną lub taką, która niedawno chorowała, jak również przez dotykanie przedmiotów "skażonych" wirusem. Z tego względu, najbardziej narażone na infekcję rotawirusową są dzieci uczęszczające do żłobka czy przedszkola. Z kolei niemowlęta zwykle zarażają się od starszego rodzeństwa lub innych domowników. Warto również nadmienić, że infekcja wywołana przez wyżej wspomniane patogeny, jest bardzo częstą przyczyną hospitalizacji.

Objawy

Objawy wskazujące na zakażenie rotawirusem to:

  • gorączka (niekiedy nawet do 40°C)
  • wymioty
  • biegunka (stolce są wodniste, o zielonożółtym zabarwieniu)
  • bóle brzucha
  • nudności
  • osłabienie

Leczenie

Gdy u dziecka pojawią się wyżej wymienione symptomy i dodatkowo maluch będzie senny i apatyczny, należy zgłosić się do pediatry. Tylko lekarz specjalista może prawidłowo zdiagnozować przyczynę wymiotów oraz biegunki, ocenić stan małego pacjenta i zlecić dalsze postępowanie. Dzieckiem można zajmować się w domu, jednak gdy biegunka jest uporczywa lub wystąpiły objawy odwodnienia takie jak suche usta, zapadnięte ciemiączko i gałki oczne czy płacz bez łez, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz skieruje dziecko do szpitala. Potwierdzeniem opisywanej infekcji, oprócz objawów klinicznych, jest dodatni posiew kału w kierunku wspomnianych już kilkakrotnie patogenów. Ze względu na wirusową etiologię nieżytu żołądkowo - jelitowego, preferowaną terapią jest leczenie objawowe. Najbardziej istotne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ważne jest przy tym, aby dziecko spożywało płyny często i w małych ilościach. Nie powinny być one zbyt ciepłe, ponieważ może dojść do nasilenia wymiotów. W przypadku zaburzeń elektrolitowych, które również często towarzyszą infekcji, podaje się specjalne płyny o odpowiedniej proporcji glukozy i jonów, takie jak Gastrolit czy Saltoral. W czasie trwania choroby trzeba też zastosować odpowiednią dietę. U malutkich dzieci należy odstawić mleko i zastąpić je kleikiem ryżowym na wodzie. Natomiast starsze dzieci powinny jeść sucharki, ryż lub suche bułki. Gdy po kilku dniach sytuacja zacznie się normować, należy stopniowo rozszerzać jadłospis, podając maluszkom mleko zmieszane z kleikiem, a starszym dzieciom delikatne zupki.

Zapobieganie

Aby zapobiegać infekcjom rotawirusowym należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. Patogeny te mogą utrzymywać się na skórze przez około 4 godziny, dlatego też po każdej wizycie w toalecie, powrocie ze spaceru czy kontakcie z osobą chorą, trzeba dokładnie umyć ręce. Jeśli jedno z dzieci przechodzi zakażenie rotawirusem, w miarę możliwości należy odizolować od niego rodzeństwo. Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania opisywanej infekcji jest szczepienie ochronne, które można rozpocząć między 6 a 12 tygodniem życia dziecka. W Polsce dostępne są dwie tego typu szczepionki: Rotarix, stosowana w 2 dawkach oraz RotaTeq, stosowana w 3 dawkach. Mają one postać płynną i przeznaczone są do podawania są drogą doustną, a co najważniejsze, wykazują dużą skuteczność.

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko również macie silne bóle brzucha, gorączkę i biegunkę -zapytaj koniecznie naszego lekarza jaka może być tego przyczyna w Waszym przypadku i czy możesz temu jakoś zaradzić... ZAPYTAJ LEKARZA