LekarzPomaga.pl - ZĄBKOWANIE

Schorzenia i problemy zdrowotne występujące w wieku dziecięcym zarówno u niemowląt jak i u dzieci starszych

Ząbkowanie

Opublikowano:

Tagi publikacji: Ząbkowanie u dzieci

Ząbkowanie u dzieci

Okres ząbkowania u dziecka to niezwykle trudny czas zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Zęby zaczynają wyrastać zwykle po 6 miesiącu życia, jednak dokładny czas rozpoczęcia ząbkowania uwarunkowany jest genetycznie. Zdarzają się przypadki, kiedy maluch zaczyna mieć pierwsze zęby już w trzecim miesiącu, dlatego też należy pamiętać, że powyższe dane są orientacyjne, a dokładny czas ząbkowania jest sprawą indywidualną dla każdego dziecka. Niektóre dzieci przechodzą ten czas bardzo łagodnie, a objawy ograniczają się jednie do ślinienia, zaczerwienienia dziąseł oraz gorączki. Dla innych natomiast, ząbkowanie jest okresem bardzo bolesnym, dającym szereg nieprzyjemnych objawów.

Objawy

Niektóre niemowlęta przechodzą ten okres bezobjawowo, jednak u większości czas ząbkowania jest niezwykle bolesny. Charakterystycznym objawem rozpoczynającego się ząbkowania jest drażliwość, niepokój oraz płaczliwość u dziecka. Dodatkowo pojawia się ślinotok, a dziąsła stają się zaczerwienione i opuchnięte. Bardzo często występuje też stan zapalny, któremu towarzyszy gorączka. W tym okresie maluch traci apetyt i wielokrotnie budzi się w nocy, może pojawić się także biegunka. Ząbkujące dziecko ma też potrzebę wkładania do ust swoich palców oraz wszystkiego co wpadnie mu w ręce.

Leczenie

Najbardziej dokuczliwy w tym okresie dla dziecka jest ból. Można go uśmierzyć zarówno metodami domowymi, jak i środkami farmakologicznymi w przypadku, gdy ból jest bardzo silny. Do domowych sposobów radzenia sobie z bólem dziąseł należą:

  • chłodny gryzak – dziecko odczuwa potrzebę ssania i gryzienia różnych przedmiotów, które dodatkowo schłodzone, będą działać przeciwbólowo
  • masaż dziąseł – należy owinąć na palec kostkę lodu i bardzo delikatnie przesuwać po dziąsłach maluszka. Początkowo może mu to sprawiać dodatkowy ból, jednak po pewnym czasie masaż zacznie działać i stanie się ulgą dla dziecka
  • chłodne pokarmy – schłodzone deserki owocowe lub warzywne, będą uśmierzać dolegliwości
  • chłodne napoje – nadmierne ślinienie oraz występująca lekka biegunka mogą przyczynić się do odwodnienia. Należy zatem dawać dziecku dużo płynów, które dodatkowo schłodzone, będą działać jak chłodny kompres na bolące i opuchnięte dziąsła.

Towarzysząca ząbkowaniu gorączka nie wymaga podawania leków przeciwgorączkowych, gdyż po przebiciu ząbka spadnie ona samoistnie. W przypadku gdy dziecko straci apetyt, należy podawać posiłki w formie papki nawet jeśli zostało już nauczone przyjmować pokarm w formie mniej rozdrobnionej. W momencie, gdy maluch stanowczo odmawia przyjęcia posiłku, nie należy wmuszać w niego jedzenia, lecz odczekać i spróbować za chwilę. Nie zaleca się podawania ząbkującemu dziecku skórek od chleba lub twardych warzyw i owoców, gdyż może zakrztusić się oderwanym fragmentem. Dodatkowo, skórka od chleba zawiera gluten, który może działać alergicznie, jednak w tym okresie nie zostało to jeszcze wykryte. Gdy dziecko nadmiernie się ślini, należy zakładać śliniaczki oraz delikatnie osuszać skórę na twarzy. Jeśli staje się ona zaczerwieniona i piecze, można zastosować tłuste kremy.

Objawy niepokojące

Należy skonsultować się z lekarzem w sytuacji, gdy:

  • temperatura dziecka przekracza 38° i utrzymuje się dłużej niż 2 – 3 dni
  • w ustach pojawią się krosty lub guzki
  • w biegunce widoczne będą ślady krwi lub ropy
  • maluch mimo ukończenia 8 r. ż. nie posiada jeszcze żadnego ząbka

Dziecko w okresie ząbkowania wymaga dużego zaangażowania i opieki ze strony rodziców. Tulenie, noszenie, głaskanie, całowanie, da mu poczucie bezpieczeństwa, zapewni spokój i tym samym pomoże przetrwać ten ciężki okres.