LekarzPomaga.pl - KAMICA NERKOWA

Choroby nerek oraz dróg moczowych -moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej

Kamica nerkowa

Opublikowano:

Tagi publikacji: Kamica nerkowa

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa jest to patologia dróg moczowych, polegająca na obecności w ich świetle nierozpuszczalnych złogów, które powstają przez wytrącanie się substancji chemicznych zawartych w moczy, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności.

Przyczynami, które wywołują kamicę są przede wszystkim:

  • Zastój moczu
  • Duże stężenie substancji kamico rodnych, do których zaliczamy szczawiany, fosforany, wapń, cystynę oraz kwas moczowy
  • Zakażenia układu moczowego

Złogi najczęściej powstają się w kielichach lub miedniczne nerkowej, a następnie schodzą do moczowodu i pęcherza moczowego, gdzie mogą powiększać się lub samoistnie zostać wydalone z moczem.

Typowym objawem jest kolka nerkowa. Objawia się ona silnym, promieniującym do spojenia łonowego bólem w okolicy lędźwi. Atakowi kolki mogą towarzyszyć nudności, wymioty, gorączka, dreszcze. Objawami z układu moczowego są bolesne parcie na mocz, częste oddawanie moczu i krwiomocz.

Rozpoznanie opiera się na typowym obrazie klinicznym napadu kolki nerkowej, badaniach moczu oraz badaniach obrazowych układu moczowego.

W badaniu moczu w większości przypadków dominuje krwiomocz lub krwinkomocz. Przy towarzyszącym zakażeniu układu moczowego może wystąpić leukocyturia i bakteriuria.

Badanie obrazowe uwidocznić może złogi. Stosowane jest badanie RTG przeglądowe jamy brzuszne oraz USG układu moczowego. Należy pamiętać, ze badanie RTG uwidocznić może tylko te złogi, które pochłaniają promieniowe rentgenowskie.

Leczenie opiera się na doraźnym zniesieniu silnego bólu przy ataku kolki. Stosowane są wtedy środki przeciwbólowe z grupy NLPZ-ów oraz leki rozkurczowe (No-spa). Przy bardzo silnych bólach można zastosować petydynę – lek przeciwbólowy z grupy opioidów.

Leczenie inwazyjne kamicy nerkowej polega na usunięciu kamieni metodą litotrypsji, polegającej na kruszeniu złogów falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo.