LekarzPomaga.pl - TORBIELE NEREK

Choroby nerek oraz dróg moczowych -moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej

Torbiele nerek

Opublikowano:

Tagi publikacji: Torbiele nerek

Torbiele nerek

Torbiele nerek są to struktury lokalizujące się na nerkach występujące w kilku jednostkach chorobowych : zwyrodnieniu wielotorbielowatym nerek, nabytej torbielowatości nerek, nerce gąbczastej. Jednak najczęstszą przyczyną są torbiele proste nerek.

Są to zwykle pojedyncze torbielki, których występowanie u osób dorosłych wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej są rozpoznawane przypadkowo w rutynowych badaniach ultrasonograficznych, gdyż rzadko kiedy samoistnie powodują jakiekolwiek objawy. Przy ich znacznym powiększeniu, sięgającym ponad 50 mm, mogą powodować bolesność w okolicy lędźwiowej, uczucie ucisku w jamie brzuszne i ewentualnie nieswoiste objawy żołądkowe.  Do powikłań należy przede wszystkim zakażenie zawartości torbeki.

Leczenie polega na obserwacji  i wykonywaniu kontrolnych badań USG raz do roku. W przypadku objawów uciskowych leczenie polega na chirurgicznym usunięciu torbieli lub jej opróżnieniu i sklerotyzacji.

Drugą patologią, w której występują torbiele nerek jest zwyrodnienie wielotorbielowate nerek, które jest chorobą dziedziczną, uwarunkowaną genetycznie. Istnieją dwie odmiany tej choroby : postać autosomalna dominująca oraz autosomalna recesywna. Choroba ta oprócz torbieli nerek może przebiegać z pojawieniem się torbieli na innych narządach miąższowych – wątroby, trzustki.

Postać recesywna ujawnia się już w okresie noworodkowym i wiąże się z dużą śmiertelnością, natomiast postać dominująca ujawnia się w życiu dorosłym. Objawy często pojawiają się dopiero wskutek niewydolności nerek. Czasami może pojawić się ból brzucha, który jest związany z uciskiem narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej przez powiększone nerki.

Leczenie jest jedynie oparte na leczeniu objawowy i wspomagającym.