LekarzPomaga.pl - ZAWAŁ SERCA

Choroby układu krążenia -serca oraz naczyń krwionośnych (tętniczych i żylnych)

Zawał serca

Opublikowano:

Tagi publikacji: Zawał, serce, serca, wieńcowa, ból w klatce piersiowej

Zawał serca

Zawał serca czyli ostry zespół wieńcowy jest jedną z manifestacji klinicznych choroby niedokrwiennej serca. Aktualnie stosuje się klasyfikację ostrego incydentu wieńcowego bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI) oraz z uniesieniem odcinka ST (STEMI), gdzie podstawą klasyfikacji jest badanie EKG oraz patomechanizm powstania incydentu wieńcowego.

Charakterystycznymi objawami alarmującymi jest przede wszystkim ból w klatce piersiowej, który w przeciwieństwie do bólu dławicowego nie ustępuje po odpoczynku ani po zażyciu nitrogliceryny. Ból ten pacjenci opisują jako zamostkowy, silny, ostry, gniotący, piekący, kłujący. Trwa on więcej niż 20 minut, stopniowo narasta i promieniuje. Promieniować może do szyi, żuchwy, lewego barku lub ramienia. Oprócz charakterystycznego bólu zamostkowego zawał serca może także obawiać się: bólami brzucha, wymiotami i nudnościami, co często występuje w przypadku zawału ściany dolnej serca. Objawom tym często towarzyszy: 

  • duszność
  • niepokój
  • kołatanie serca
  • stan podgorączkowy
  • zimne poty
  • osłabienie
  • omdlenie

Do badań będących podstawą rozpoznania należy EKG, które wykazuje charakterystyczne zmiany zależnie od typu i lokalizacji zawału oraz badania krwi. W badaniach krwi oznaczane są markery martwicy mięśnia sercowego : troponina oraz CK-MB. Badaniem inwazyjnym wykonywanym jest koronarografia.

W postępowaniu przedszpitalnym pacjent taki powinien zażyć duże dawki kwasu acetylosalicylowego oraz klopidogrel – lek przeciwpłytkowy. Po przyjęciu na oddział szpitalny pacjenci kwalifikowani są albo do leczenia zachowawczego lub do inwazyjnego.