LekarzPomaga.pl - TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY

Choroby z zakres dermatologii -dotyczące skóry, włosów i paznokci

Trądzik młodzieńczy

Opublikowano:

Tagi publikacji: trądzik, zaskórniki, syfki, łój, doksycyklina, pryszcze

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest to najczęstsza choroba skórna, występująca w okresie pokwitania. Dotyka zarówno dziewcząt jak i chłopców. Nieleczony może pozostawiać niechciane pamiątki w postaci blizn, będące częstym powodem kompleksów u nastolatków. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić ?

Przyczyny

W patogenezie trądziku młodzieńczego istnieją 4 zjawiska, które są odpowiedzialne za jego powstawanie. Należą do nich:

  • nadmierna produkcja łoju
  • zaburzenia we wzroście i mnożeniu się komórek wyściełających przewód wyprowadzający gruczołu łojowego
  • stan zapalny
  • namnażanie się bakterii Propionicabterium acnes

Objawy

Do typowych zmian występujących w trądziku młodzieńczych zaliczamy:

  • zaskórniki otwarte - ujścia mieszków włosowych są widoczne, wypełnione utlenioną keratyną, która nadaje im czarne zabarwienie
  • zaskórniki zamknięte - ujścia mieszków włosowych są niewidoczne, a wokół nich występuje stan zapalny, wywołujący zaczerwienienia skóry, ropne krosty i obrzęki

Zmiany skórne lokalizują się zazwyczaj na twarzy w tzw. strefie T, która obejmuje czoło, nos i brodę. Ponadto, wykwity często pojawiają się również na plecach i klatce piersiowej.

Co może powodować nasilenie zmian trądzikowych?

Na zwiększone pojawianie się wykwitów skórnych mają wpływ:

  • czynniki hormonalne - u większości dziewcząt można zaobserwować nasilenie zmian tuż przed miesiączką.
  • niektóre leki - zwłaszcza barbiturany i leki przeciwpadaczkowe
  • kosmetyki - szczególnie te, które zatykają ujścia mieszków włosowych
  • stres
  • produkty żywnościowe - u młodzieży zaobserwowano bowiem nasilenie zmian po spożyciu dużych ilości węglowodanów, pokarmów mlecznych i ostrych. Choć jest to temat budzący wiele kontrowersji, zaleca się osobom cierpiącym na trądzik unikanie tego typu żywności.

Leczenie

W przypadku pojawienia się wykwitów skórnych sugerujących trądzik, pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Wszelkiego rodzaju zabiegi oczyszczające, oferowane przez gabinety kosmetyczne, w większości przypadku powodują tylko opóźnienie wdrożenia odpowiedniej terapii, nie przynosząc widocznej poprawy. Co więcej, u pewnego odsetka pacjentów po kuracjach oczyszczających, obserwuje się nasilenie zmian skórnych. Warto więc, poradzić się lekarza specjalisty. W terapii trądziku młodzieńczego, stosuje się następujące preparaty:

  • antybiotyki - tetracykliny (doksycyklina), a także makrolidy (erytromycyna i klindamycyna), działające w głównej mierze na zmiany zapalne.
  • retinoidy - należą do najsilniejszych leków przeciwtrądzikowych. Działają bardzo korzystnie na zmiany skórne i wykazują również przeciwzapalne. Leki te znajdują zastosowanie głównie w leczeniu ciężkich postaci trądziku. Biorąc pod uwagę fakt, że stosowanie tych leków nie jest obojętne dla organizmu, kuracja powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza.
  • nadtlenek benzoilu - wykazujący działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne, przez co zmniejsza liczbę zaskórników i powoduje ustępowanie zmian zapalnych.
  • kwas azelainowy - posiada działanie keratolityczne przez co zmniejsza powstawanie czopów łojowych. Ponadto, hamuje rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku.

Istnieje wiele przesłanek o skuteczności odpowiednio zmodyfikowanej diety w walce z trądzikiem. Uważa się bowiem, że osoby z problemami skórnymi powinny wyeliminować z codziennego menu wszelkiego rodzaju produkty zawierające sztuczne aromaty, konserwanty i barwniki, a także potrawy zawierające tłuszcze zwierzęce, słodycze, alkohol, kawę i ostre przyprawy. Zaleca się natomiast spożywanie produktów bogatych w witaminy B2, A, C i E, z dużą zawartością błonnika (otręby pszenne, owsiane, płatki żytnie). Korzystne działanie antytrądzikowe posiada cynk, który znajduje się m.in w pestkach dynii, soczewicy, słoneczniku i drożdżach.