LekarzPomaga.pl - WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO

Choroby przewodu pokarmowego -jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelit, odbytu, oraz trzustki, wątroby i dróg żółciowych

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Opublikowano:

Tagi publikacji: jelito grube, biegunka, krew w stolcu, ból brzucha, utrata masy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) jest to jednostka chorobowa zaliczana do grupy nieswoistych zapaleń błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, które prowadzić może do powstawania owrzodzeń.  Etiologia tej choroby wciąż pozostaje nieznana.

Choroba zaczyna się zazwyczaj w odbytnicy i rozszerza się dośrodkowo na okrężnicę. Odbytnica jest zawsze zajętym odcinkiem przewodu pokarmowego!

Pierwszymi i najczęstszymi objawami jest biegunka z domieszką krwi i śluzu i bóle brzucha z bolesnym parciem na stolec. Często towarzyszy temu osłabienie, utrata masy ciała, apetytu. U dzieci często pierwszymi objawami jest zaburzenie wzrastania i nieprawidłowy rozwój fizyczny.

Choroba przebiega przewlekle z okresami zaostrzeń.

Rozpoznanie opiera się wywiadzie, towarzyszących objawach i badaniu przedmiotowym. W badaniu należy zawsze obejrzeć okolicę odbytu, gdzie mogą lokalizować się zmiany.  Podstawowym badaniem jest badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

W leczeniu podstawowymi lekami są amino salicylany oraz glikokortykosteroidy stosowane miejscowo lub ogólnie. W cięższych postaciach choroby stosuje się leki immunosupresyjne takie jak azatiopryna czy też cyklosporyna. 

W przypadkach utrzymywania się objawów pomimo optymalnego leczenia lub też rozwinięcia się zmian przedrakowych w jelicie grubym należy zawsze rozpatrzeć możliwość leczenia operacyjnego.