LekarzPomaga.pl - CHOROBA BOSTOŃSKA

Choroby infekcyjne -spowodowane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz choroby pasożytnicze

Choroba bostońska

Opublikowano:

Tagi publikacji: Choroba bostońska

Choroba bostońska

Choroba bostońska, zwana także Bostonką, gorączką bostońską oraz  zespołem dłoni, stóp i ust, jest ostrą i niebezpieczną chorobą zakaźną, wywołaną przez wirus o tej samej nazwie, należący do enterowirusów. Najczęściej dotyka dzieci poniżej 10 r.ż., niekiedy występuje też u dorosłych. Jej nazwa związana jest z epidemią tej jednostki chorobowej, która miała miejsce właśnie w Bostonie.

Objawy:

Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka, wyglądem przypominająca ospę wietrzną. Zmiany mają kolor łososiowy i lokalizują się wokół ust, na błonie śluzowej policzków, języku oraz wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp. Zajęta jest również twarz i górna część tułowia. Pęcherzyki ulegają transformacji do pęcherzy, które na błonach śluzowych mogą przekształcać się w bolesne owrzodzenia. Ponadto chorobie bostońskiej towarzyszy wysoka gorączka, niekiedy nawet w granicach 40⁰C , drażliwość, osłabienie, ból gardła, utrata apetytu oraz biegunka.

Przebieg:

Czas jaki musi upłynąć od wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia objawów wynosi 3-7 dni. Najpierw pojawia się gorączka, a 2 dni później wysypka. Wykwity ustępują zwykle po około 7-10 dniach.

Przyczyny:

Bostonkę powoduje wirus Coxackie A16, który należy do rodziny Picornaviridae i rodzaju Enterovirus. Jest również odpowiedzialne za zapalenie gardła, przeziębienie, biegunkę u niemowląt, zapalenie mięśnia sercowego oraz trzustki. Choroba ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Rozpoznawanie:

Schorzenie to rozpoznawane jest na podstawie obrazu klinicznego, jednak nierzadko sprawia wiele trudności diagnostycznych i jest mylone z ospą.

Leczenie:

Chorobę bostońską leczymy w sposób objawowy, ze względu na jej wirusową etiologię. Chory powinien otrzymywać dużo płynów i leki przeciwgorączkowe w przypadku wystąpienia wysokiej temperatury. Należy pamiętać o unikaniu kwaśnych soków, które mogą podrażniać zmienioną chorobowo błonę śluzową. W przypadku, gdy pęcherzyki uległy nadkażeniu bakteryjnemu stosujemy maści z antybiotykiem. Ze względu na dużą zaraźliwość, pacjent powinien zostać odizolowany od osób zdrowych i spędzić ten czas w domu.