LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKÓW

Układ krwiotwórczy -szpik kostny, krew, węzły chłonne

Interpretacja wyników

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, uprzejmie proszę o interpretację wyników morfologii:
1) wyniki pierwsze - zlecono przyjmowanie żelaza (nieznaczna anemia)
hemoglobina 11,84, hematokryt 36,6, MCV 76, MCH 24,61, RDW-CV 18,4, Eozynofile 0,09, pozostałe w normie
2) wyniki aktualne - powtórzone po zakończeniu przyjmowania żelaza:
erytrocyty 5,23 (3,7-5,1), RDW-CV 20,1 (11,6-14,8), eozynofile 0,04 (0,1-0,5), monocyty 11,3 (2-10), eozynofile 0,8% (1-5), pozostałe w normie

niepokoi mnie wskaźnik RDW-CV który rośnie, jaka może być przyczyna?

proszę dodatkowo o interpretację wyników toksoplazmozy:
igg = 188,20
igm = 0,410

morfologia wykonana powtórnie po zaleconym leczeniu (żelazo), toksoplazmoza wykonana przed planowaną ciążą,

proszę o interpretację

Tagi publikacji: morfologia krwi, niedokrwistość, niedobór żelaza, krwinki czerwone, zakażenie

Lekarz:

Witam, jeżeli chodzi o morfologię krwi to w poprzednich wynikach faktycznie można stwierdzić niewielką niedokrwistość z niedoboru żelaza, natomiast jeśli w obecnych badaniach poziom hemoglobiny i MCV jest prawidłowy to znaczy, że jest zdecydowana poprawa. RDW to parametr określający stopień zróżnicowania wielkości krwinek czerwonych, wzrasta on właśnie w przypadku niedokrwistości i myślę, że po prostu nie wrócił on jeszcze do normy pomimo leczenia żelazem - wymaga to więcej czasu i należy po prostu skontrolować ponownie morfologię krwi za miesiąc lub dwa. W każdym razie nie jest to niepokojące. Nie wiem jak długo zażywała Pani żelazo, ale trzeba pamiętać, że aby uzupełnić jego zapasy w organizmie należy je przyjmować minimum trzy miesiące. Warto także zbadać poza morfologią krwi również takie parametry gospodarki żelazowej jak TIBC, ferrytyna, poziom żelazo - odzwierciedlają one stan zapasów tego pierwiastka w organizmie.
Jeśli chodzi o badania w kierunku toksoplazmozy to nie podała Pani norm przyjętych dla danego laboratorium (różnią się one nieco w zależności od metody badania), ale w zasadzie dla wszystkich z nich wygląda na to, że IgM jest u Pani ujemny - co świadczy o braku świeżej infekcji, natomiast IgG jest dość wysoko dodatnie i warto za 4 tygodnie ponownie skontrolować ich poziom, żeby zobaczyć czy miano w istotnym stopniu nie narasta - jeżeli nie to jest to dawno przebyta infekcja i ma Pani odporność. Można też w razie wątpliwości oznaczyć awidność IgG - wysoka awidność wyklucza świeże zakażenie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi