LekarzPomaga.pl - BÓL BRZUCHA W CZASIE CIĄŻY

Niepłodność, antykoncepcja, prawidłowa i nieprawidłowa ciąża, problemy młodej mamy, wychowanie dziecka

Ból brzucha w czasie ciąży

Opublikowano:

Tagi publikacji: Ból brzucha w czasie ciąży, ciąża, trymestr, skurcze w ciąży, drogi rodne, krwawienie z dróg rodnych

Ból brzucha w czasie ciąży

Ból brzucha w czasie ciąży to dolegliwość, która dość często pojawia się u ciężarnych kobiet. Dla wielu z nich jest powodem do zmartwień i niekiedy wyzwala wiele negatywnych emocji. Faktem jest, że żadnych niepokojących objawów nie można w tym okresie bagatelizować i należy zasięgnąć porady specjalisty.

Pierwsze tygodnie ciąży to okres bardzo burzliwy, gdyż w organizmie zachodzą zmiany, mające na celu stworzenie właściwego środowiska, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu rozwijającego się zarodka. W tym okresie pod wpływem zwiększonego poziomu hormonów, do narządów rodnych dopływa więcej krwi niż zwykle, co może powodować uczucie pełności i ból w podbrzuszu, który przypomina dolegliwości odczuwane podczas miesiączki. W miarę trwania ciąży macica zwiększa swoje rozmiary powodując ucisk na sąsiadujące narządy, co także może wywoływać ból. Pobolewania w podbrzuszu w I trymestrze ciąży są zjawiskiem powszechnym, które występuje u wielu kobiet, jeśli jednak dolegliwościom tym towarzyszą takie objawy jak krwawienie z dróg rodnych czy plamienie, należy szybko skontaktować się z lekarzem. Może być to objaw rozpoczynającego się poronienia lub odklejania się łożyska.

Bóle brzucha pojawiające się w drugim i trzecim trymestrze w głównej mierze są związane z szybkim wzrostem dziecka, a co za tym idzie, dalszym powiększaniem się macicy. W tym okresie także, maluszek niejednokrotnie daje znać o swojej obecności. Może się gwałtownie wiercić, kręcić oraz kopać i mimo, że czasem jest to bolesne, nie powinno być powodem do zmartwień. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie mogą również pojawić się dolegliwości, z którymi należy wybrać się do specjalisty. Przykładowo, ucisk i ból pomieniujący od krzyża związany jest zwykle z zaburzeniami dróg moczowych. Rosnący płód uciska na moczowody, co prowadzi do zastoju moczu, a nawet w niektórych przypadkach do kolki nerkowej. Zdecydowanie wymaga to konsultacji z lekarzem. Należy również pamiętać, że ciąża nie chroni kobiety przed infekcjami czy zatruciami. Wręcz przeciwnie, jest powodem, dla którego przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i unikać kontaktów z osobami, które stanowią potencjalne zagrożenie. Mimo szczerych chęci, nie zawsze jednak daje się ustrzec atakom wirusów czy bakterii, dlatego też sytuacje, kiedy bólom brzucha towarzyszy katar, gorączka, biegunka czy wymioty zdecydowanie wymagają zasięgnięcia porady lekarskiej.

Po 20. tygodniu ciąży kobieta może odczuwać skurcze Braxtona- Hicksa, zwane też skurczami przepowiadającymi. Oznacza to, że organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Przypominają one bóle miesiączkowe lub nagły ucisk, który uniemożliwia wyprostowanie się. Początkowo trwają około 30 sekund, natomiast im bliżej rozwiązania pojawiają się nawet co 20-30 minut i trwają dłużej. Zwykle nie towarzyszą im inne objawy takie jak: biegunka, odejście wód płodowych czy uczucie rozpierania. Jeśli jednak pojawią się w liczbie większej niż 4 w ciągu godziny i w regularnych odstępach, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji istnieje podejrzenie przedwczesnego porodu.