LekarzPomaga.pl - HIGIENA INTYMNA W CIĄŻY

Niepłodność, antykoncepcja, prawidłowa i nieprawidłowa ciąża, problemy młodej mamy, wychowanie dziecka

Higiena intymna w ciąży

Opublikowano:

Tagi publikacji: Higiena intymna w ciąży, ciąża, pochwa, grzybica w ciąży, pęcherz płodowy, poronienie, płód

Higiena intymna w ciąży

W okresie ciąży okolice intymne są szczególnie narażone na infekcje, dlatego też wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest to związane ze zmianą pH pochwy z kwaśnego na zasadowe pod wpływem hormonów produkowanych podczas ciąży, co sprzyja namnażaniu się bakterii i innych patogenów. Ponadto, naturalna odporność organizmu jest w tym okresie mniejsza niż zwykle. Konsekwencją jest powstanie stanu zapalnego lub rozwój grzybicy, które stanowią zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. W rezultacie, może dojść do przedwczesnego porodu, pęknięcia pęcherza płodowego, a nawet poronienia.

Kobiety będące w ciąży powinny unikać środków o bardzo intensywnym zapachu, posiadających wiele barwników, gdyż mogą one prowadzić do podrażnienia oraz stanów zapalnych cewki moczowej i pęcherza moczowego. Najbardziej odpowiednie są płyny zawierające kwas mlekowy o pH 5,5. Kosmetyki te doskonale pielęgnują i zapewniają barierę ochronną pochwy. Polecane są również środki z arniką wykazującą działanie łagodzące, antyseptyczne i przeciwzapalne. Kobieta powinna podmywać się co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą i po każdej wizycie w toalecie. Podczas tej czynności należy pamiętać o regule wykonywania ruchów – zawsze od pochwy w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie. W taki sam sposób należy osuszać te okolice, używając w tym celu jednorazowych ręczników. Metoda ta znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia dróg rodnych bakteriami, które pochodzą z krocza i odbytu. Odradza się również stosowania gąbek i różnego rodzaju myjek, z racji tego, że stanowią one siedlisko wielu bakterii. Istotne znacznie dla utrzymania prawidłowej higieny stref intymnych ma także noszenie odpowiedniej bielizny, która powinna być przewiewna, wygodna i wykonana z włókien naturalnych np. z bawełny. W czasie ciąży dochodzi do zwiększonej produkcji naturalnej wydzieliny z pochwy. Czystość i świeżość z pewnością pomogą utrzymać wkładki higieniczne, najlepiej bez żadnych środków zapachowych, gdyż mogą one powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Należy je zmieniać kilka razy w ciągu dnia, ponieważ w przeciwnym razie wytworzy się mikrośrodowisko sprzyjające wzrostowi drobnoustrojów. Niedostateczne dbanie o miejsca intymne w ciąży niesie ze sobą wiele niekorzystnych konsekwencji, jednak nadmierna higiena też może przynieść więcej szkody niż pożytku. Używanie zbyt dużych ilości środków, szczególnie zawierających detergenty i częste mycie się może zaburzać naturalną florę bakteryjną, co często kończy się rozwojem infekcji. W przypadku, gdy pojawią się niepokojące sygnały takie jak: pieczenie, upławy czy swędzenie, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który po zdiagnozowaniu dolegliwości wdroży ewentualne leczenie.

Reasumując, higiena intymna w czasie ciąży jest konieczna do jej prawidłowego przebiegu. Powstałe infekcje mogą mieć poważne skutki zarówno dla matki jak i dla rozwijającego się płodu. Z tego względu, każda kobieta nosząca w sobie nowe życie, powinna wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji okolic intymnych, korzystając m.in. z odpowiednich, bezpiecznych kosmetyków, chroniąc w ten sposób siebie oraz dziecko.