LekarzPomaga.pl - PŁODNOŚĆ MĘŻCZYZNY

Niepłodność, antykoncepcja, prawidłowa i nieprawidłowa ciąża, problemy młodej mamy, wychowanie dziecka

Płodność mężczyzny

Opublikowano:

Tagi publikacji: Płodność mężczyzny, sperma, nasienie, plemniki, testosteron, zajście w ciążę

Płodność mężczyzny

Płodność jest sprawą ważną dla każdego mężczyzny, który chce powiększyć rodzinę. Jest to jednak temat rzadko poruszany, podczas gdy, problemy mężczyzn z płodnością występują niemal z taką samą częstością, co problemy kobiet z zajściem w ciążę. Produkcja nasienia rozpoczyna się w okresie dojrzewania i jest kontynuowana przez długie lata a jego jakość zależy od wielu czynników.

Ogromny wpływ na płodność ma styl życia, szczególnie dieta i racjonalne odżywianie. Wszelkiego rodzaju używki, typu: kawa, papierosy, alkohol, przyczyniają się do jej obniżenia. Jest to głównie związane z produkcją mniej ruchliwych plemników, jak również ze spadkiem libido. W diecie mężczyzny nie powinno zabraknąć produktów bogatych w cynk i w selen, kwasu foliowego, świeżych owoców oraz warzyw i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrym rozwiązaniem będzie również wyeliminowanie z jadłospisu wszelkiego rodzaju fast-foodów, przetworzonej żywności, czerwonego mięsa i słodyczy. Zmieniając nawyki żywieniowe warto również dołączyć do tego ćwiczenia fizyczne, które nie tylko poprawią kondycję ale, jeśli istnieje taka potrzeba, pomogą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, co pozytywnie wpłynie na płodność. Mężczyźni z nadwagą i otyli produkują nasienie gorszej jakości, czego powodem mogą być zaburzenia hormonalne wynikające z nadmiernej masy ciała. Ponadto, z otyłością związane jest nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, które również przyczyniają się do wytwarzania złej jakości nasienia. Produkcja plemników zmniejsza się pod wpływem wysokich temperatur, dlatego też ważne jest aby noszona przez panów bielizna była w miarę luźna i przewiewna. Warto również zrezygnować z długich, gorących kąpieli oraz wizyt w saunie. Kolejnym czynnikiem, odgrywającym ważną rolę jeśli chodzi o płodność, jest rodzaj wykonywanej aktywności zawodowej. Większe ryzyko pojawienia się kłopotów z prokreacją występuje u mężczyzn, wykonujących pracę siedzącą oraz związaną z ekspozycją na różnego rodzaju związki toksyczne, gdyż wiele z nich blokuje enzymy odpowiedzialne za prawidłowy przebieg spermatogenezy. Bardzo częstą przyczyną zaburzeń płodności jest także nadmierny stres. Pod jego wpływem ilość plemników w nasieniu może ulec znacznemu zmniejszeniu, co więcej, mogą krócej żyć i wykazywać mniejszą ruchliwość. Ponadto nierównowaga psychiczna powoduje różnego rodzaju zaburzenia seksualne takie jak: impotencja, przedwczesny wytrysk czy obniżenie popędu seksualnego. Nieprawidłowa płodność może być także skutkiem chorób. Do najczęstszych należą schorzenia urologiczne, na przykład przerost gruczołu krokowego, jednak problemy mogą również powodować:

  • grypa
  • choroby tarczycy
  • hiperprolaktynemia
  • świnka
  • niedoczynność podwzgórza i przysadki
  • choroby uwarunkowane genetycznie
  • choroby nowotworowe

Poprawienie męskiej płodności obecnie nie stanowi dużego problemu, zwłaszcza jeśli przyczyną są złe nawyki żywieniowe czy nieprawidłowy styl życia, z czym samemu łatwo można sobie poradzić. Warto nauczyć się radzenia sobie ze stresem, gdyż w obecnych czasach jest to jeden z głównych powodów zaburzeń płodności u mężczyzn. Należy również pamiętać o właściwie zbilansowanej diecie, tak aby zawierała wszystkie niezbędne elementy, pozytywnie wpływające na prokreację. Zwiększyć płodność na pewno pomoże aktywność fizyczna. Warto jednak wspomnieć, że zbyt wyczerpujący wysiłek może skutkować zmniejszeniem ilości plemników.