Kamica żółciowa

Tagi publikacji: kamica żółciowa, objawy kamicy, przyczyny powstawania kamicy żółciowej
Kamica żółciowa
Kamica żółciowa jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do powstawania złogów w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. Podstawowy objaw kamicy żółciowej to kolkowe bóle brzucha pod prawym łukiem żebrowym pojawiające się przede wszystkim po obfitych, tłustych posiłkach. Objawowa kamica żółciowa jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, a jeżeli jest ono niemożliwe z powodu przeciwwskazań – do leczenia farmakologicznego.
Co to jest kamica żółciowa? Kto choruje i dlaczego?
Pęcherzyk żółciowy jest niewielkim organem o kształcie gruszki położonym przy wątrobie i połączonym z nią oraz z dwunastnicą drogami żółciowymi. Funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowane, zagęszczanie i uwalnianie żółci do dwunastnicy. W tym mechanizmie pęcherzyk żółciowy uczestniczy w procesie trawienia tłuszczów.
Kamica żółciowa to choroba, której istotą jest powstawanie złogów w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych (kamicy w drogach żółciowych w > 90 proc. przypadków towarzyszy kamica pęcherzyka żółciowego). Złogi w pęcherzyku żółciowym tworzone są z cholesterolu, bilirubiny, soli wapnia.
Do wzmożonego zagęszczania żółci i powstawania złogów przyczyniają się m.in. hormony płciowe – to tłumaczy, dlatego na kamicę żółciową chorują przede wszystkim kobiety, zwłaszcza po 40. roku życia, otyłe (tkanka tłuszczowa także w pewnym stopniu uwalnia estrogeny), wieloródki, stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą. Wśród chorób predysponujących do rozwoju kamicy żółciowej wyróżniamy także cukrzycę oraz mukowiscydozę.
Objawy kamicy żółciowej
Kamica żółciowa przez długi czas przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo (czasem, po spożyciu obfitego lub tłustego posiłku, chory odczuwa ból w prawym podżebrzu).
Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą być wykryte przypadkowo w trakcie badania USG jamy brzusznej wykonywanego z innych wskazań. Do objawów kamicy dochodzi wtedy, gdy złogi zatykają ujście przewodów żółciowych, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. Chory odczuwa wówczas ból z prawej strony brzucha lub w okolic nadbrzusza nazywany kolką żółciową.
Ból z prawego podżebrza może promieniować do prawej łopatki, prawego braku i do okolicy międzyłopatkowej, ma charakter kolkowy, mogą towarzyszyć mu nudności, wymioty, wzdęcie brzucha. W kamicy dróg żółciowych może dojść do żółtaczki. Przyczyną napadu kolki żółciowej zwykle jest błąd dietetyczny – spożycie obfitego, tłustego posiłku, po którym dochodzi do znacznego uwalniania żółci.
Spośród badań diagnostycznych, najistotniejsze znaczenie w wykrywaniu kamicy żółciowej ma USG jamy brzusznej.
Operacja czy tabletki – jak leczyć kamicę żółciową?
Napad kolki żółciowej w przebiegu kamicy leczony jest za pomocą leków przeciwbólowych i leków rozkurczowych. Po wyleczeniu stanu ostrego chory jest kwalifikowany do planowej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Celem operacji planowej jest niedopuszczenie do wystąpienia powikłań. Operację usunięcia pęcherzyka żółciowego nazywamy cholecystektomią. W większości przypadków przeprowadza się ją metodą laparoskopową – za pomocą niewielkich otworów w powłokach brzusznych do jamy brzusznej wprowadza się narzędzia, w tym kamerę, za pomocą których chirurg usuwa pęcherzyk żółciowy.
Zalety operacji laparoskopowej to: mniejszy odsetek powikłań niż w przypadku cholecystektomii klasycznej, krótszy czas rekonwalescencji, lepszy efekt kosmetyczny. W rzadkich przypadkach dochodzi do konieczności konwersji do metody klasycznej lub wykonania cholecystektomii klasycznej od razu. Po operacji pacjenta obowiązuje dieta wątrobowa, czyli dieta z ograniczeniem produktów tłustych i ciężkostrawnych, opierająca się na spożywaniu niewielkich, lekkostrawnych posiłków co 3–4 godziny.
Jeżeli chory ma przeciwwskazania do leczenia operacyjnego (np. poważne choroby przewlekłe wiążące się z wysokim ryzykiem powikłań przy znieczuleniu czy operacji), stosowane jest leczenie farmakologiczne (leki żółciopędne, np. kwas ursodeoksycholowy) i dieta wątrobowa.
Kamica żółciowa wykryta przypadkowo i bezobjawowa jest wskazaniem do leczenia operacyjnego tylko w wybranych przypadkach, np. u chorych stosujących leczenie immunosupresyjne, u kobiet planujących w najbliższym czasie ciążę.
Dowiedz się więcej na temat kamienicy żółciowej na: http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/kamica-zolciowa.html