Kriolipoliza - nowoczesna metoda walki z otyłością

Tagi publikacji: Kriolipoliza, krioterapia, otyłość, komórki tłuszczowe, cellulit, odchudzanie
Kriolipoliza - nowoczesna metoda walki z otyłością
Problem z otyłością dotyka co roku coraz większej liczby osób. Z pomocą przychodzi im jednak medycyna, oferując innowacyjne rozwiązanie – kriolipolizę. Jest to najnowsza metoda kontrolowanego niszczenia komórek tłuszczowych za pomocą zimna i jedyna, dzięki której komórki te niszczone są bezpowrotnie.
Badania dowodzą, że komórki tłuszczowe od innych tkanek różnią się między innymi tym, że są znacznie bardziej wrażliwe na zimno. Mechanizm kriolipolizy porównywany jest do odmrożeń pierwszego stopnia prowadzących do apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek i wydaleniu ich z organizmu. W ten sposób jednorazowo można jednak odchudzić tylko jedną partię ciała. Kriolipoliza została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, przez Amerykańską Akademię Chirurgii Kosmetycznej oraz przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologów i Chirurgów Estetycznych, a więc gwarancja bezpieczeństwa jest niezaprzeczalna.
Mechanizm kriolipolizy jest bardzo prosty. Komórki tłuszczowe, w tym zawarte w nich lipidy, pod wpływem działania zimna przechodzą ze stanu ciekłego w stan stały, czyli ulegają krystalizacji. Tym samym wzrasta ich objętość oraz ustają procesy życiowe, co prowadzi do uszkodzenia błony komórkowej, martwicy i wydalenia ich z organizmu. Towarzyszy temu podskórny stan zapalny, który może potrwać do kilku tygodni, ale zewnętrznie nie daje on pacjentowi szczególnie nieprzyjemnych doznań, a na efekt końcowy zabiegu kriolipolizy trzeba poczekać trzy, cztery miesiące , kiedy to z organizmu zostaną wydalone wszystkie
wymarłe komórki tłuszczowe, uwalniające się w wyniku zwyczajnych procesów metabolicznych przez krew i limfę. Zabiegi te pozwalają nawet na ponad dwudziestoprocentową utratę tkanki tłuszczowej.
Oprócz tkanki tłuszczowej kriolipoliza redukuje nadmiar wodnego cellulitu, co zachęca coraz większe grono kobiet do stosowania tego zabiegu. Aby przyśpieszyć proces gojenia stosuje się odpowiednio dostosowane fale dźwiękowe, które dodatkowo zwiększają produkcję kolagenu. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nadaje się wyłącznie dla osób z niewielkim nadmiarem tłuszczu podskórnego i cellulitu, a przed jego wykonaniem często zalecane jest zmniejszenie masy ciała. Nie jest on natomiast wskazany dla osób z infekcjami skóry, niewydolnością nerek, czy wątroby, nadciśnieniem, wrzodami żołądka, cukrzycą, a także w czasie ciąży oraz karmienia piersią, jak również dla osób posiadających metalowe implanty lub rozruszniki serca.
Jak już zostało wspomniane, zabieg kriolipolizy jest przede wszystkim bezbolesny, nieinwazyjny, efektywny, zwłaszcza w przypadku niewielkich nadmiarów tłuszczowych oraz, poza standardowymi przeciwwskazaniami, jest zabiegiem bezpiecznym. Niewielkie rumienie, zaczerwienienia, czy siniaki to jedyne efekty uboczne, które znikają w ciągu kilku godzin od zabiegu, a jego bezbolesność pozwala na powrót do codziennych obowiązków od razu po nim. W rekonwalescencji pomaga zdrowa, niskotłuszczowa dieta. Oprócz redukcji nadmiaru tłuszczu i cellulitu, kriolipoliza modeluje sylwetkę, pobudza przemianę materii, zagęszcza zbyt luźną skórę oraz powoduje drenaż limfatyczny.
Paula Ślipek
Air Liquide Polska Sp. zo.o.
tel : (32) 790 81 19