LekarzPomaga.pl - WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ - PRZYGOTUJ SIĘ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ. CHOROBA RUCHU, ZWANA INACZEJ KINETOZĄ.

Nowinki oraz ciekawostki ze świata medycyny, szczepienia

Wybierasz się w podróż - przygotuj się na chorobę lokomocyjną. Choroba ruchu, zwana inaczej kinetozą.

Opublikowano:

Tagi publikacji: Choroba lokomocyjna, kinetoza, ból głowy, podróż, samochód, jazda samochodem

Wybierasz się w podróż – przygotuj się na chorobę lokomocyjną

Choroba ruchu, zwana inaczej kinetozą – wbrew powszechnej opinii – nie dotyka tylko dzieci. Mimo, że większość z nas z niej „wyrasta” w okresie szkolnym, choroba lokomocyjna może być problemem nawet co trzeciej dorosłej osoby. Pojawia się podczas podróży odbywanej różnego rodzaju środkami transportu, a jej objawy są bardzo nieprzyjemne i nasilają się tym bardziej, im dłużej trwa podróż.

Na początku odczuwa się ogólne złe samopoczucie i zmęczenie, do którego stopniowo dołącza senność oraz ból i zawroty głowy, a także brak apetytu. Charakterystycznym symptomem zapowiadającym zbliżające się wymioty jest również bladość skóry oraz – spowodowane suchością w jamie ustnej - nadmierne wydzielanie śliny i / lub nadpotliwość. Wszystko to wynika z faktu, iż mózg nie radzi sobie czasami z prawidłową interpretacją sytuacji, w której nie ma zgodności pomiędzy wzrokowym postrzeganiem ruchu (na przykład przesuwający się za oknem auta krajobraz), a sygnałami, które w tym samym czasie odbiera błędnik, nie odnotowując żadnego przemieszczania (podczas jazdy samochodem zmysł równowagi rejestruje bezruch ciała). Tak sprzeczne informacje przesyłane do mózgu wywołują u niektórych chorobę lokomocyjną.

Niestety, na kinetozę nie ma lekarstwa. Nie można się jej pozbyć raz na zawsze, ale można się przed jej objawami dość skutecznie bronić, przygotowując odpowiednio do planowanej podróży oraz zażywając środki farmakologiczne (na przykład na bazie imbiru). Niedopuszczanie do pojawienia się i łagodzenie symptomów to podstawa działania w przypadku choroby ruchu.

Jak chronić się przed chorobą lokomocyjną?

  • Przed planowaną podróżą nie jedz ani nie pij nic ciężkostrawnego. Dopuszczalny jest jedynie niewielki, lekkostrawny posiłek, spożyty najlepiej na kilka godzin przed wyjazdem.
  • W trakcie podróży powstrzymaj się od jedzenia. Unikaj też wszelkich napojów gazowanych. Najlepsza jest w tej sytuacji zimna, niegazowana woda mineralna.
  • Nie pij alkoholu przed i w trakcie podróżowania. Spożywanie go może wywołać i / lub nasilić objawy związane z zawrotami głowy, nudnościami itp.
  • Zawsze siadaj przodem lub bokiem do kierunku jazdy. Jeśli usiądziesz tyłem, objawy choroby lokomocyjnej mają większą szansę się nasilić.
  • W miarę możliwości, obserwuj nieruchome elementy horyzontu. Nie skupiaj wzroku na tym, co szybko mijane jest za oknem.
  • Siedź przy otwartym oknie lub staraj się możliwie często wietrzyć pojazd albo – co jest najkorzystniejsze (choć nie zawsze możliwe do zrealizowania) – robić przerwy w podróży, by wychodzić od czasu do czasu ze środka lokomocji na świeże powietrze.
  • Staraj się przebywać podczas podróży w możliwie niskiej temperaturze. Nie przegrzewaj wnętrza auta, nie podkręcaj ogrzewania w przedziale pociągu etc.
  • Jeżeli warunki podróży na to pozwalają, przyjmij pozycję leżącą (albo przynajmniej półleżącą), co łagodzi niemiłe symptomy kinetozy.
  • Zaopatrz się w środki przeciw chorobie lokomocyjnej, na przykład – tak popularne ostatnio dzięki swojej skuteczności - tabletki na bazie imbiru. Są one bezpieczne, efektywnie niwelują dolegliwości lokomocyjne i nie ma żadnych przeciwwskazań, by aplikować je sobie nawet w dużych ilościach czy podawać dzieciom. To całkowicie bezpieczny, dostępny w każdej aptece lek, który – w przeciwieństwie do środków starszej generacji - nie wywołuje senności ani otępienia. Pamiętaj jednak, aby pierwszą dawkę zażyć odpowiednio wcześniej, a nie dopiero w podróży, bo specyfik nie zdąży zadziałać.
  • Podczas jazdy, lotu czy rejsu powstrzymaj się od czytania, pracy przy laptopie czy grania na komórce. To może tylko wzmóc nieprzyjemne symptomy (ból głowy, nudności itd.).
  • Unikaj intensywnych, drażniących zapachów (dezodoranty, mocne perfumy itp.), które mogą działać podrażniająco na zmysły i wywołać nieprzyjemne objawy choroby ruchu.
  • Nie myśl i nie rozmawiaj o chorobie lokomocyjnej. Spróbuj się wyciszyć, uspokoić i skoncentrować na czymś przyjemnym. Skup uwagę na spokojnym, głębokim oddechu. Stres nie pomaga bowiem w tej sytuacji. Z tego też powodu warto mieć przy sobie na wszelki wypadek (co również działa uspokajająco) torebki jednorazowe do wykorzystania na wypadek wymiotów.

Mimo iż choroba lokomocyjna bywa bardzo uciążliwa, rzadko kiedykwalifikuje się do lekarskiej konsultacji. Zazwyczaj jej objawy daje się złagodzić ogólnodostępnymi środkami i właściwym komfortem podróży, a jeśli nie, to i tak w końcu mijają one samoistnie, gdy podróż się kończy. Jeżeli tak się nie dzieje, pomocy może ewentualnie udzielić internista, neurolog albo otolaryngolog.

http://wylecz.to/pl/choroby/neurologia-i-psychiatria/choroba-lokomocyjna.html