LekarzPomaga.pl - CZYNNIKI OBNIŻAJĄCE SKUTECZNOŚĆ TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

Seksualność człowieka -potrzeby seksualne, życie seksualne, problemy seksualne i ich rozwiązywanie

Czynniki obniżające skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Opublikowano:

Tagi publikacji: antykoncepcja, alkohol, paracetamol, hormony

Czynniki obniżające skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Mimo, że regularne przyjmowanie środków hormonalnych jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, wiele leków oraz innych czynników może obniżyć jej skuteczność, prowadząc tym samym do niechcianej ciąży. Leki przyjmowane doustnie nawet podczas zwykłego przeziębienia mogą działać hamująco na działanie wielu preparatów hormonalnych. Czego więc należy unikać podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, by zachowały swoją efektywność?

ALKOHOL

Hamuje działanie większości tabletek antykoncepcyjnych dostępnych w aptekach. Hormony w nich zawarte działają słabiej i której, na skutek ich przyspieszonego metabolizmu. Z tego względu nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania tej metody antykoncepcji. W sytuacji, gdy dochodzi do zbliżenia po wcześniejszym spożyciu alkoholu, należy zabezpieczyć się dodatkowo prezerwatywą.

PARACETAMOL

To substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest również częstym składnikiem wielu preparatów dostępnych nie tylko w aptekach, lecz także w sklepach (Apap, Panadol, Coldrex, Gripex, Fervex). Znaczące obniżenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych występuje podczas spożycia większej dawki paracetamolu. Podczas stosowania leków na przeziębienie, należy więc uważnie czytać ulotki informacyjne, by nie przekraczać dopuszczalnej dobowej dawki paracetamolu, wynoszącej 4g (u osób dorosłych).

ANTYBIOTYKI

Działają hamująco na podziały i wzrost innych mikrobów lub wpływają na ich strukturę komórkową, dlatego też stosowane są w leczeniu chorób bakteryjnych. Kilka z nich w większym lub w mniejszym stopniu obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych.

  • rifampicyna – stosowana w zakażeniu bakteryjnym, przede wszystkim prątkami gruźlicy i prątkami trądu. Zalecana także w chorobach spowodowanych gronkowcami.
  • amoksycylina – stosowana w zakażeniach zarówno bakteriami gram – dodatnimi jak i gram – ujemnymi. Zalecana szczególnie w przypadku wstąpienia bakteryjnych chorób dróg oddechowych, moczowych, ucha środkowego, zakażeń stawów,  zakażeń stomatologicznych oraz w profilaktyce zakażeń chirurgicznych.
  • tetracyklina – posiada szerokie spektrum przeciwbakteryjne. Wskazaniem do stosowania są ropne zapalenia skóry i trądzik.

Podczas wizyty u lekarza, należy wspomnieć o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas lekarz zaleci stosowanie innego antybiotyku, który nie obniża ich skuteczności. Gdy jednak zmiana antybiotyku nie jest możliwa, zaleca się stosowanie prezerwatywy do około tygodnia po zakończeniu kuracji.

DZIURAWIEC

Dziurawiec jest rośliną stosowanym w ziołolecznictwie. Pomaga w leczeniu depresji, bezsenności a także przy dolegliwościach migrenowych. Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca hamują działanie antykoncepcyjne tabletek hormonalnych.

INNE LEKI HAMUJĄCE DZIAŁANIE TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

  • Leki przeciwdepresyjne
  • Leki przeciwpadaczkowe
  • Leki obniżające poziom cholesterolu
  • Leki przeczyszczające

Kiedy istnieje konieczność przyjęcia leków np. z powodu zakażenia bakteryjnego, przed ich zastosowaniem należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do opakowania, w celu sprawdzenia ich interakcji z innymi preparatami, w tym tabletkami antykoncepcyjnymi. Gdy okaże się, że  obniżają one ich działanie, warto na okres trwania kuracji, zastosować dodatkowe metody antykoncepcji.