LekarzPomaga.pl - EJAKULACJA U KOBIET (WYTRYSK U KOBIETY)

Seksualność człowieka -potrzeby seksualne, życie seksualne, problemy seksualne i ich rozwiązywanie

Ejakulacja u kobiet (wytrysk u kobiety)

Opublikowano:

Tagi publikacji: Ejakulacja u kobiet, wytrysk u kobiety, seks, stosunek, podniecenie, orgazm

Ejakulacja u kobiet (wytrysk u kobiety)

Mianem ejakulacji określa się wytrysk nasienia z prącia następujący podczas stosunku płciowego. Zjawisko określane tym samym mianem ma też miejsce u kobiet i jest to wypłynięcie sporej objętości płynu z cewki moczowej, gruczołów przycewkowych lub pochwy. Kobieca ejakulacja jest wynikiem orgazmu, może także wystąpić chwilę po osiągnięciu szczytu. Zjawisko to znane jest od setek lat, jednak dopiero na przełomie XX i XXI wieku naukowcy zajęli się jego wnikliwym badaniem. Ankieta przeprowadzona przez amerykańskich naukowców wykazała, że ponad połowa kobiet (54 – 60%) przynajmniej raz w życiu przeżyła orgazm z wytryskiem, 13% doświadczyło go jednorazowo, natomiast regularnie występuje u 6% kobiet.

Mechanizm kobiecej ejakulacji jest podobny do męskiej, a jego przyczyną według większości naukowców jest stymulacja punktu G. Niestety, naukowcy nie zbadali jeszcze tak wnikliwie kobiecego orgazmu, żeby móc z pewnością podać miejsce powstawania płynu, jednak najbardziej prawdopodobną teorią jest ta o powstawaniu płynu w gruczołach przedsionkowych mniejszych. Umieszczone są one w bliskiej odległości od ujścia cewki moczowej jednak nie mają nic wspólnego z produkcją moczu. Gruczoły przedsionkowe mniejsze powstają z tych samych listków zarodkowych co prostata, jednak nie są jej dokładnym odpowiednikiem. Płyn przez nie produkowany, jest podobny do tego wydzielanego przez prostatę. Podczas podniecenia seksualnego, gruczoły przedsionkowe mniejsze powiększają się i wypełniają płynem, a rytmiczne skurcze występujące podczas orgazmu powodują wyrzucenie płynu do pęcherza moczowego. Dokładny mechanizm tego, w jaki sposób płyn dostaje się do pęcherza nie jest znany. Następnie z pęcherza, przechodzi do cewki moczowej i wydostaje się na zewnątrz co daje się zauważyć jako wytrysk. Objętość ejakulatu może być różna i zależy m.in. od intensywności orgazmu. Naukowcy są zdania, że płyn powstaje u każdej kobiety, jednak tylko u niektórych jest wydalony na zewnątrz.

Początkowo uważano wydzielany płyn za mocz, jednak przeprowadzone badania chemiczne ejakulatu pokazują, że z moczem nie ma on nic wspólnego. Jest to płyn o odczynie zasadowym, który zawiera znaczną ilość glukozy i fruktozy. Dodatkowo, występuje w nim białko charakterystyczne dla męskiej prostaty – PSA, produkowane najprawdopodobniej przez gruczoły przedsionkowe mniejsze oraz śladowe ilości kreatyniny i mocznika.

Dla wielu kobiet oraz towarzyszących im partnerów, pojawienie się kobiecej ejakulacji po raz pierwszy, może być kłopotliwe. Nie wszyscy znają owe zjawisko i mylnie interpretują mokry ślad po stosunku jako mocz. Wielu mężczyzn jednak dąży do spowodowania u kobiet wytrysku, gdyż jest to dla nich zapewnienie że orgazm kobiety był silny i intensywny, a ich pieszczoty bardzo przyjemne. Trzeba pamiętać, że spowodowanie wytrysku nie jest łatwe i jest indywidualną sprawą każdej kobiety, gdyż zależy od budowy anatomicznej, stanu fizycznego i psychicznego w momencie odbywania stosunku. Najpewniejszą drogą do doprowadzenia kobiety do orgazmu z wytryskiem, jest stosunek w pozycji klasycznej. Jest on długi, rytmiczny i stymuluje przednią ścianę pochwy, gdzie znajduje się punkt G. Należy tutaj zaznaczyć, że wytrysk nie występuje u każdej kobiety, więc jego brak nie jest dowodem na to, że kobieta nie osiągnęła intensywnego orgazmu.