LekarzPomaga.pl - MÓJ PIERWSZY RAZ

Seksualność człowieka -potrzeby seksualne, życie seksualne, problemy seksualne i ich rozwiązywanie

Mój pierwszy raz

Opublikowano:

Tagi publikacji: seks, podniecenie, stosunek, podniecenie, orgazm, wytrysk, życie intymne, stosunek płciowy

Mój pierwszy raz

Pierwszy stosunek płciowy, jest dużym przeżyciem dla każdego człowieka. Towarzyszy mu wiele obaw, jak również stres i niepokój. Zanim jednak do niego dojdzie, w głowie pojawia się wiele pytań: jak to robić, czego się spodziewać, czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować. Szacuje się, że swój pierwszy raz pamięta 99.9% ludzi, a średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce wynosi 19 lat. Według seksuologów, pierwszy raz dla każdej osoby staje się swego rodzaju modelem powielanym w przyszłości. Można zatem stwierdzić, że ma on duży wpływ na nasze dalsze życie intymne.

Dla jednych wrażenia związane z pierwszym stosunkiem są przyjemne, inni natomiast wspominają go z grymasem na twarzy. Główną przyczyną niemiłych wspomnień jest inicjacja seksualna w zbyt młodym wieku z nieodpowiednim, przypadkowym partnerem. Decyzje dotyczące intymnego zbliżenia podejmowane przez nastolatków, są często nieprzemyślane i wynikają z emocji związanych z pierwszym zauroczeniem, szkolną miłością lub presją ze strony rówieśników, a wynikający z nich seks często jest nieprzyjemnym doświadczeniem.

Co zatem zrobić, aby pierwszy raz był przeżyciem wyjątkowym i niezapomnianym?

  • Aby pierwszy raz był niesamowity i przyjemny nie tylko fizycznie, ale także pod względem emocjonalnym, należy wybrać odpowiedniego partnera. Ważne jest, by przeżyć to z ukochaną osobą, którą dobrze znamy i darzymy pełnym zaufaniem. Jeśli partner nalega lub używa szantażu, powinno się zdecydowanie odmówić.
  • Zanim dojdzie do współżycia, należy o tym porozmawiać, by decyzja o nim była świadoma. Gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, powinno się poczekać do momentu, aż obie osoby będą na to w pełni gotowe. Intymne zbliżenia są ważne w związku, jednak nie stanowią wartości fundamentalnej. Jeśli partnerzy naprawdę się kochają, odłożenie pierwszego razu na później nie powinno być problemem.
  • Nie należy rozpoczynać współżycia w bardzo młodym wieku, ponieważ seks przynosi wtedy wiele szkody, choć mogłoby się wydawać inaczej. Szkolne związki bardzo często się rozpadają, a młodzi ludzie żałują podjętej wcześniej decyzji. Jest to również bardzo duże doświadczenie psychiczne, z którym młody człowiek może sobie nie poradzić.
  • Pierwszy raz powinien się odbyć w miejscu, w którym ludzie czują się bezpiecznie. Jednak by czerpać ze zbliżenia jak najwięcej przyjemności, trzeba mieć pewność, że nie pojawią się osoby trzecie. Stres spowodowany nakryciem przez rodziców lub znajomych powoduje, że kochankowie nie skupiają się na chwili obecnej, ani na sobie nawzajem i stają się coraz bardziej rozproszeni.
  • Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać zanim rozpocznie się pierwsze współżycie jest zabezpieczenie. Warto udać się do lekarza i porozmawiać o bezpiecznej antykoncepcji. Obecność błony dziewiczej nie chroni bowiem przed zapłodnieniem, dlatego też należy wystrzegać się seksu bez zabezpieczenia. Na pierwszy raz najlepszą metodą antykoncepcji jest prezerwatywa. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka sztuk i przećwiczyć jej zakładanie przed stosunkiem, gdyż nieodpowiednie użytkowanie może doprowadzić do jej pęknięcia.

Dbając o to, by pierwszy raz był miłym i przyjemnym doznaniem, powinno się poznać ciało zarówno swoje jak i partnera. Nie należy zaczynać intymnych relacji bezpośrednio od współżycia. Początkowo powinien być dotyk, czułe przytulania, pocałunki, które sprzyjają budowaniu pożądania. Gdy pojawi się apetyt na więcej, stopniowo należy przechodzić do bardziej odważnych pieszczot, by w momencie gdy partnerzy będą gotowi, rozpocząć współżycie. Nie należy zapominać o długiej grze wstępnej. Kobieta potrzebuje bowiem więcej czasu, by jej ciało było gotowe na przyjęcie partnera.

Pierwszy seks niesie ze sobą dużo obaw i pytań zarówno ze strony kobiety jak i mężczyzny. Do najczęstszych należą:

Czy pierwszy raz jest bolesny dla kobiety?

Fakt posiadania błony dziewiczej, podczas stosunku może powodować u kobiety uczucie lekkiego bólu, a jego intensywność jest zależna od jej grubości i szerokości. Błonę dziewiczą bardzo łatwo jest uszkodzić stosując tampony lub uprawiając sport, zatem u większości kobiet ból związany z jej przerwaniem nie jest mocny, a krwawienie z tym związane jest lekkie lub nie występuje wcale. Bardzo często jednak główną przyczyną nieprzyjemnych doznań podczas stosunku jest nieodpowiednie nawilżenie pochwy spowodowane krótką grą wstępną lub stres powodujący napięcie jej mięśni, utrudniając tym samym swobodne poruszanie się członka wewnątrz ciała.

Czy podczas pierwszego razu kobieta można zajść w ciążę?

Podczas pierwszego razu można zajść w ciąże. Błona dziewicza nie jest szczelna więc nie stanowi bariery dla plemników. Seks bez zabezpieczenia zarówno za pierwszym razem, jak i za każdym następnym może zakończyć się niechcianą ciążą.

Czy każdy seks kończy się orgazmem?

Rzadko kiedy kobieta podczas pierwszego razu przeżywa orgazm. Okoliczności które towarzyszą pierwszemu współżyciu jak stres, lęk, niepokój, wstyd powodują, że kobieta nie oddaje się w całości przyjemności. Kobiecy orgazm wymaga doświadczenia i czasu, który dla każdej kobiety jest różny.

Która pozycja jest najlepsza na pierwszy raz?

Seks nie polega na wymyślaniu akrobatycznych pozycji i trików. Wszystkiego należy próbować stopniowo i uczyć się siebie nawzajem. Ważne, aby za pierwszym razem partnerzy czuli bliskość i bezpieczeństwo. Wybór odpowiedniej pozycji, jest indywidualną sprawą każdej pary, jednak najbardziej rekomendowana jest pozycja klasyczna, umożliwiająca kontakt wzrokowy partnerom.

Czy masturbacja źle wpływa na życie seksualne?

Masturbacja nie upośledza w żaden sposób ani mężczyzny, ani kobiety. Pozwala poznać swoje ciało i dostrzec, które pieszczoty sprawiają najwięcej przyjemności. Co więcej, badania dowiodły, że podnosi ona jakość spermy oraz pomaga w utrzymaniu sprawności seksualnej. Problem pojawia się, gdy osoba zaczyna czerpać większą przyjemność z masturbacji niż ze stosunku, w konsekwencji czego życie seksualne zanika. W takiej sytuacji należy udać się do specjalisty.