Przedwczesny wytrysk u mężczyzn
Tagi publikacji: Przedwczesny wytrysk, sperma, ejakulacja, podniecenie, seks, wędzidełko, onieśmielenie, wstyd
Przedwczesny wytrysk (łac. eiaculatio praecox) jest najczęściej spotykanym zaburzeniem seksualnym i w większości przypadków dotyczy młodych, niedoświadczonych mężczyzn. Może się również zdarzyć po długim okresie abstynencji seksualnej. Mówimy o nim wówczas, gdy do wytrysku dochodzi przed rozpoczęciem stosunku płciowego lub podczas pierwszych chwil jego trwania. Większość panów po inicjacji seksualnej z pierwszą partnerką osiąga bardzo wczesne wytryski. Dopiero po upływie pewnego czasu mężczyźni uczą się nad tym panować. Przedwczesna ejakulacja, która systematycznie się powtarza, wywołuje mnóstwo negatywnych emocji, łącznie z frustracją, lękiem, onieśmieleniem, uczuciem wstydu oraz poczuciem mniejszej męskiej wartości. Wielu panom wydaje się, że znaleźli się w położeniu bez wyjścia, tymczasem nic bardziej mylnego, bowiem tej wstydliwej przypadłości można zaradzić. Istnieje wiele skutecznych sposobów, które pozwalają uniknąć kłopotliwej sytuacji podczas zbliżenia. Jednak przed rozpoczęciem walki, warto dobrze poznać przeciwnika.
Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?
Przedwczesny wytrysk u większości mężczyzn ma podłoże psychogenne i spowodowany jest głównie przez stres, brak pewności siebie, strach czy depresję. Problem ten może mieć również inne przyczyny, wśród których znajdują się: mała częstotliwość stosunków płciowych, schorzenia metaboliczne takie jak cukrzyca, choroby neurologiczne np. stwardnienie rozsiane, choroby naczyń krwionośnych, zmiany anatomiczne członka np. zbyt krótkie wędzidełko, stany zapalne gruczołu krokowego i cewki moczowej, a także nadmierne spożywanie alkoholu. Niekiedy przedwczesny wytrysk może pojawić się nagle, po wielu latach normalnego współżycia. Wówczas czynnikiem wywołującym może być przemęczenie lub stres związany z problemami w relacjach między partnerami.
Jakie są metody leczenia ?
W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się wiele metod, a ich skuteczność sięga ponad 90%. Są to:
- metody relaksacyjne - ze względu na to, że częstą przyczyną przedwczesnej ejakulacji jest stres, warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą się odprężyć. Ich stosowanie krótko przed stosunkiem przynosi bardzo pozytywne efekty. Obecnie dostępne są różne treningi relaksacyjne i tego samego rodzaju muzyka, która równie dobrze może lecieć w tle podczas aktu seksualnego.
- psychoterapia - jeśli problem przedwczesnego wytrysku ma podłoże emocjonalne, dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia indywidualna lub z partnerką.
- znieczulenie penisa - na rynku dostępne są maści znieczulające, które umożliwiają dłuższy stosunek. Aplikuje się je około 20-30 minut przed współżyciem, a po nałożeniu leku zaleca się założenie prezerwatywy, co zwiększy skuteczność farmaceutyku.
- ćwiczenia - powszechnie znaną metodą są ćwiczenia masturbacyjne, które zostały opracowane z myślą o leczeniu przedwczesnej ejakulacji. Są to ćwiczenia typu „ściskanie” oraz „stop i start”. Ich systematyczne i skrupulatne wykonywanie okazuje się bardzo skuteczne i stopniowo pozwala mężczyznom kontrolować wytrysk.
- farmakoterapia - proponuje się leczenie farmakologiczne preparatami z grupy leków przeciwdepresyjnych, które po około 4 tygodniach stosowania, pozwalają wydłużyć stosunek o kilka minut. Tego typu terapię kontynuuje się indywidualnie i zwykle trwa ona od 3 do 6 miesięcy pod ścisłą kontrolą lekarza.
Należy pamiętać, że po wyeliminowaniu problemu może wystąpić jego nawrót, dlatego też istotne znaczenie w zapobieganiu takich sytuacji mają okresowe wizyty u seksuologa.