LekarzPomaga.pl - CO POWINIEN JEŚĆ NASTOLATEK ABY PRZYTYĆ

Diety, zdrowa żywność, odchudzanie

Co powinien jeść nastolatek aby przytyć

Weryfikacja merytoryczna:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Tagi publikacji: dieta, przytyć, masa ciała, zdrowe żywienie, zwiększenie wagi ciała

aby przytyć

Wiek dojrzewania i lata nastoletnie sprawiają, że młody człowiek bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje dostarczania niezbędnych składników dla swojego wzrostu i rozwoju. Wiele nastolatek, w tym okresie nagminnie się odchudza, chcąc posiadać idealną figurę. Jednak, każdy z młodych ludzi może wiek nastoletni przechodzić w inny sposób i niektórzy, zwłaszcza chłopcy marzą z kolei o tym, żeby zwiększyć swoją masę ciała i nabrać bardziej postawnej sylwetki.

Zdarza się również, że waga młodego człowieka z różnych powodów jest  rzeczywiście zbyt niska w stosunku do prawidłowej. W takim wypadku o ile, przyczyną niedowagi nie jest choroba, wprowadzenie odpowiedniej diety powinno pomóc w uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Co zatem powinien jeść nastolatek, aby przytyć? To pytanie wydawać by się mogło banalne, gdyż wokół pełno jest słodyczy, kuszących fastfoodów i podobnego jedzenia, od którego z łatwością przecież można przybrać na wadze. Chcemy jednak, aby tutaj został poruszony temat zdrowego przyrostu masy ciała, a jak wiadomo tego typu posiłki nie należą do najzdrowszych, a spożywane w nadmiernej ilości szybko powodują niezdrową otyłość oraz mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

aby przytyć

W diecie nastolatka zatem jedną z ważniejszych rzeczy jest częstotliwość spożywania posiłków (co 3-4 godzin), spożywanie różnego rodzaju mięs wysokiej jakości min: mięso z kurczaka, indyka, cielęcina, wołowina. Warto także uzupełnić posiłki o ryż oraz ziemniaki. Ponadto nastolatek powinien spożywać pełnowartościowe produkty mleczne takie jak: mleko, twarogi, jogurty, kefir. Nie powinno zabraknąć w jego diecie również jaj a do potraw można dodawać ich białka.

Oczywiście jak w każdym innym przedziale wiekowym nie może zabraknąć owoców ani warzyw (z uwagi min na sporą ilość potrzebnych witamin oraz węglowodanów) w jakiejkolwiek postaci: solo, surówki, sałatki, zupy. Nastoletni człowiek może sobie także pozwolić na zjedzenie od czasu do czasu porcji słodyczy, ale z ich ilością zawsze należy uważać. Takie racjonalne odżywianie powinno spowodować przybranie na wadze, a osiągnięcie upragnionego efektu nie odbije się na zdrowiu nastolatka, a także nie spowoduje ryzyka problemów z otyłością w przyszłości.

Chcąc uzyskać fachową wiedzę na temat zdrowego odżywiania zawsze można skorzystać z porad specjalisty dietetyka, który potrafi dobrać indywidualną i jak najbardziej odpowiednią „dietę” dostosowaną do potrzeb i celów.