LekarzPomaga.pl - WARZYWA I OWOCE WAŻNYM ELEMENTEM KAŻDEJ DIETY

Diety, zdrowa żywność, odchudzanie

Warzywa i owoce ważnym elementem każdej diety

Weryfikacja merytoryczna:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Tagi publikacji: Warzywa, owoce, dieta, odchudzanie, witaminy, mikroelementy

Warzywa i owoce

Chyba zdecydowana większość z nas to zna: głodzimy się celem utracenia kilku kilogramów, po czym odczuwając wilczy głód sięgamy wieczorem po coś słodkiego –powodując odmienny efekt, przybieramy na wadze, i tak w kółko. Błędne koło, w które bardzo łatwo można się zapędzić związane jest ze złymi nawykami żywieniowymi, które wyrabiamy sobie przez lata. Jeżeli chcemy znacznie schudnąć, powinniśmy skorzystać z wiedzy i porad dietetyków -specjalistów w tej dziedzinie.

Sposobem utraty wagi, nie powinna być krótkotrwała głodówka, powodująca zrzucenie jednego, czy dwóch kilogramów. Aby schudnąć skutecznie i długotrwale (bez efektu jojo)  należy trwale zmienić swój styl życia, w tym dietę oraz (bardzo ważne) aktywność. W dietach proponowanych przez dietetyków stale podkreślana jest ranga owoców i warzyw. Ich spożywanie pozwala nie tylko na dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów, ale także przyspiesza przemianę materii. Warzywa dostarczają również niezbędnych związków zwanych flawonoidami, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Oczywiście z niczym w tym również z ilością spożywanych owoców nie należy przesadzać (choćby z uwagi na zawarte w nich węglowodany), ale jedzenie ich w odpowiednich ilościach na pewno wpłynie korzystnie na nasz organizm.

Warzywa i owoce

Według zaleceń człowiek powinien dziennie zjadać co najmniej pięć różnych porcji warzyw. Nie jest to łatwe z uwagi na współczesne szybkie tempo życia i chroniczny brak czasu, na który cierpi każdy z nas. Ważnym jest jednak dla naszego zdrowia, aby poświęcić krótką chwilę i do pracy zamiast czekoladowego batonika przygotować sobie sałatkę warzywną lub owoce, które można przekąsić ze smakiem w przerwie na lunch. Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie do swojego jadłospisu na stałe takich posiłków jak zupa podczas obiadu. Niestety wielu z nas zapomina o tej jakże ważnej porcji witamin. Tak spożyte warzywa i owoce dostarczą organizmowi to co niezbędne i sprawią, że będziemy czuć się zdrowo i w pełni sił. Z pewnością przyniesie to także korzystny efekt jeśli chodzi o pozbycie się nadmiaru kilogramów.