LekarzPomaga.pl - JAK ĆWICZYĆ, ŻEBY WZMOCNIĆ KRĘGOSŁUP

Miejsce sportu w życiu codziennym -jego wpływ na samopoczucie, stan zdrowia, atrakcyjny wygląd

Jak ćwiczyć, żeby wzmocnić kręgosłup

Opublikowano:

Tagi publikacji: kręgosłup, ćwiczenia na wzmocnienie, odcinek szyjny kręgosłupa, rozciąganie

Jak ćwiczyć, żeby wzmocnić kręgosłup

Dla zapewnienia dobrego samopoczucia warto na chwilę skupić się na swoim kręgosłupie i zadbać o jego kondycję. Mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i pielęgnowane przez nas negatywne nawyki prowadzą do jego przeciążenia i są przyczyną dolegliwości bólowych, które często sprawiają, że wstanie z łóżka czy też zwykłe pochylanie się może być nie do wytrzymania. Aby tego uniknąć, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni grzbietu i klatki piersiowej, które stabilizują główną oś naszego ciała.

Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa

  1. Kładziemy się na plecach a ręce zakładamy za głowę. Następnie oba przedramiona układamy po bokach głowy. Teraz próbujemy pokonać opór rąk, odginając głowę do tyłu. Po chwili przerwy ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
  2. Siadamy z głową wyprostowaną, a prawą rękę kładziemy ponad nią, po czym chwytamy ręką głowę w okolicy lewego ucha, pociągając ją delikatnie w dół w kierunku prawego barku. Bierzemy głęboki wdech przytrzymując głowę w tej pozycji przez 5 sekund. Wracamy do pozycji początkowej. Robimy chwilę przerwy, po czym wykonujemy ćwiczenie w drugą stronę i powtarzamy 5 razy.
  3. Siadamy z głową wyprostowaną i na przemian wysuwamy i cofamy podbródek. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

Ćwiczenia na odcinek piersiowy kręgosłupa

  1. Kładziemy się na brzuchu a ręce układamy wzdłuż tułowia. Następnie unosimy barki w górę, staramy się wytrzymać przez 10 sekund i wracamy do pozycji początkowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
  2. Kładziemy się na brzuchu i unosimy tułów na prostych rękach, a następnie skręcamy barki w obie strony na przemian, tak aby poczuć napięcie mięśni grzbietu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
  3. Zajmujemy pozycję klęczącą opierając ciężar ciała na łokciach. Wykonujemy wdech i jednocześnie wyginamy plecy w tzw. "koci grzbiet". Podczas wydechu wyginamy kręgosłup w dół robiąc tzw. "łódkę". Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

  1. Kładziemy się na brzuchu zginamy obie nogi w kolanach, ręce prostujemy i rozkładamy na boki. Następnie obie nogi przenosimy raz na jeden raz na drugi bok.
  2. Kładziemy się na płaskim podłożu, prawą nogę podciągamy do klatki piersiowej, a następnie głowę do kolana, po czym prostujemy nogi i kładziemy stabilnie głowę. Ćwiczenie powtarzamy dla drugiej nogi.
  3. Kładziemy się na plecach, prostą nogę w kolanie unosimy jak najwyżej. Następnie powtarzamy ćwiczenie dla drugiej nogi. Kończynę unosimy do granicy bólu.