Jak ubrać się na narty, jak zabezpieczyć się przed zimnem na stoku
Tagi publikacji: Jak ubrać się na narty, jak zabezpieczyć się przed zimnem na stoku
Bezpieczny i radosny czas spędzany na nartach zapewnia nie tylko dobry sprzęt, a także odpowiedni ubiór. Na rynku dostępnych jest wiele strojów na narty, mają one różne wzory i kolory tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chronią przed wiatrem, chłodem oraz wilgocią. Aby zapewnić sobie udany wypoczynek na stoku, kupując strój na narty należy zwracać uwagę na kilka istotnych elementów:
Kurtka
- powinna być wodoodporna i zapewniać dobrą wentylację
- kiedy będziemy jeździć w ekstremalnych warunkach niezalecane są kurtki wykonane z naturalnych materiałów. Nie chronią dobrze przed wilgocią, a co za tym idzie przed chłodem.
- zamki wentylacyjne pod pachami pozwalają w lepszym stopniu kontrolować temperaturę ciała.
- dobra kurtka posiada kaptur. Ważne, by był on wystarczająco duży żeby zmieścić w nim głowę z kaskiem.
- kurtka nie może być idealnie dopasowana. Powinna być na tyle luźna, by zmieściły się pod nią inne warstwy ubioru
- ważne są też kieszenie – wybierając kurtkę należy zwrócić uwagę czy posiada kieszenie wewnętrzne – są one bowiem bardzo użyteczne, kiedy trzeba schować dokumenty lub pieniądze
- fartuch przeciwśnieżny – zapobiega dostawaniu się śniegu pod kurtkę podczas upadku, a także chroni przed wiatrem podczas szusowania
- warto mieć kurtkę z kołnierzem wykończonym miękkim materiałem, co chroni podbródek przed otarciami podczas mrozu
- dodatkowo, w kurtkach umieszczane są płytki Recco, które pomagają ratownikom odnaleźć osoby zasypane przez lawinę
Spodnie
- powinny być wodoodporne i zapewniać dobrą wentylację
- nie mogą być idealnie dopasowane, ponieważ odbiera to możliwość ubrania dodatkowego elementu stroju pod spodnie w czasie większego chłodu
- odpowiednie spodnie mają podwyższony stan, regulowane szelki i możliwość ich odpięcia
- kieszenie – zapinane na zamek i odpowiednio duże, by przedmioty w niej umieszczone nie uwierały podczas jazdy
- fartuchy przeciwśnieżne umieszczone w nogawkach powinny dobrze dopasowywać się do butów
Rękawiczki
- ciepłe i nieprzemakalne
- wygodne, pozwalające zapewnić dobry chwyt
Kurtka i spodnie są wygodniejszym strojem na narty niż jednoczęściowy kombinezon. W przypadku wyższej temperatury, można bez problemu zdjąć górną część ubioru zostawiając na sobie tylko ciepły golf i polar. Kombinezony jednoczęściowe zalecane są dzieciom, które ze względu na zabawy na śniegu oraz częste upadki podczas jazdy narażone są na dostawanie się śniegu pod kurtkę lub odsłanianie pleców.
Odpowiedni strój to nie jedyna ważna rzecz, o której trzeba pamiętać podczas wypadu na narty. Aby nasz wyjazd był udany i nie zakończył się przeziębieniem należy również:
- dostosować ilość ubrań zakładanych pod kurtkę do warunków panujących na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że pogoda w górach jest trudna do przewidzenia, dlatego też należy być przygotowanym na zmiany warunków atmosferycznych. Zalecanych jest kilka warstw odzieży, które powinno się zakładać lub zdejmować w zależności od temperatury
- ubrać bieliznę wykonaną z wełny, poliestru a najlepiej termiczną. Zaleca się założyć golf zapinany pod szyję oraz kalesony pod spodnie
- założyć skarpety wykonane z wełny lub poliestru, które zapewnią uczucie ciepła. Mają one odpowiednią grubość, tak aby spokojnie zmieściły się do narciarskich butów.
- gdy temperatura jest wyższa, można zrezygnować z kurtki i zastąpić ją ciepłym polarem – koniecznie z windstopperem. W przypadku mroźnych dni jest on odpowiedni jako jedna z warstw odzieży zakładanej pod kurtkę.
- ubrać zamiast szalika przewiewną, szybkoschnącą chustkę i golf, który zapewnia stałą ochronę szyi przed zimnem.
- nie należy zapomnieć o kasku – podczas upadku stanowi zabezpieczenie przed ciężkimi urazami głowy. Jeśli jednak takowego nie posiadamy, bezwzględnie należy założyć ciepłą czapkę, gdyż znaczna większość ciepła tracona jest przez głowę co może prowadzić do wyziębienia organizmu. Czapka powinna zasłaniać uszy i nie być zbyt luźna, aby nie spadała z głowy podczas jazdy.
- trzeba założyć gogle lub okulary przeciwsłoneczne, ponieważ światło słoneczne odbijające się od śniegu razi w oczy i tym samym utrudnia bezpieczną jazdę.
w zimowe słoneczne dni warto pamiętać o kremie przeciwsłonecznym na twarz