LekarzPomaga.pl - SIŁOWNIA I FITNESS DLA KOBIET -DLACZEGO WARTO SIĘ RUSZAĆ

Miejsce sportu w życiu codziennym -jego wpływ na samopoczucie, stan zdrowia, atrakcyjny wygląd

Siłownia i fitness dla kobiet -dlaczego warto się ruszać

Weryfikacja merytoryczna:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Tagi publikacji: Siłownia, fitness dla kobiet, ćwiczenia aerobowe, trening, odchudzanie, pływanie, jazda na rowerze, aktywność fizyczna

Siłownia i fitness dla kobiet

Nierzadko spotykamy w swoim otoczeniu kobiety nie tylko otyłe, ale także, ospałe, przemęczone, wręcz stwarzające wrażenie smutnych jakby w ich życiu kompletnie nic się nie działo po za monotonią dnia codziennego. Osoby te często bywają zakompleksione na własne życzenie. Po za pracą, obowiązkami domowymi i od czasu do czasu wypadem do pobliskiej, zakopconej dymem od papierosów knajpy ze znajomymi -nie widzą niczego, co miałoby sens w ich tygodniowym planie życia.

Czy to rzeczywiście brak czasu i przemęczenie są powodem tych wszystkich symptomów? Otóż jak się okazuje to nie brak czasu a brak regularnego ruchu najczęściej jest tego przyczyną w tym przemęczenia. Pytanie jak brak ruchu może być powodem przemęczenia? Brzmi paradoksalnie ale dokładnie tak jest i nie dotyczy to tylko kobiet ale każdego kto prowadzi zbyt siedzący tryb życia. Przeanalizujmy więc dlaczego tak się dzieje.

Od wieków wiadomo, że regularny ruch w tym bieganie, fitness, siłownia, pływanie, regularna jazda na rowerze czy jakikolwiek inny sport uprawiany w równomierną częstotliwością, powoduje, że pobudzony do pracy zostaje mięsień sercowy. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi w organizmie, dotlenione zostają wszystkie mięśnie a także mózg co wpływa na poprawienie samopoczucia, koncentracji, wydajności oraz zwiększenie przysłowiowej chęci do życia. Bardzo szybko da się to odczuć, ponieważ po pierwszym treningu, rzeczywiście będziemy bardzo zmęczone, a na drugi dzień z pewnością dopadną nas zakwasy co świadczy o nieprzyzwyczajeniu organizmu w tym serca, ale już po którymś treningu z kolei nie odczuwamy zmęczenia jako negatywnego stanu, gdzie najchętniej położyłybyśmy się spać, ale pewnego rodzaju niedosyt treningowy. Serce zaczyna powoli przyzwyczajać się do tego, że jest zmuszone do szybszej pracy, coraz bardziej przyzwyczajamy się do wysiłku już nie tylko fizycznie ale i psychicznie co przekłada się na lepszą wydajność w pracy, w domu podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Siłownia i fitness dla kobiet

Aktywność fizyczna pozwala nam także zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać prawidłową wagę ciała przez długi czas. Forma wysiłku fizycznego, nie jest aż tak ważna –istotnym jest, aby w ogóle się ruszać i wykonywać ćwiczenia regularnie. Jednym słowem po przez poprawę kondycji możemy znacznie więcej nie wspominając już o wielu pozytywnych aspektach zdrowotnych jakie niesie za sobą regularny wysiłek.

U kobiet, które regularnie trenują dużo częściej zauważymy uśmiech na twarzy, pewność siebie oraz zapał do pracy czy nawet zawierania nowych znajomości. Są one częściej dużo bardziej otwarte i wygadane.

Jak zacząć w takim razie powoli zmieniać swoje życie. Na pewno wygospodarowują sobie pewną ilość czasu kilka razy w tygodniu. Np. 1-2 godzin 3-5 w tygodniu na początek. Można zacząć od wybrania się do klubu fitness, których jest dzisiaj na pęczki lub do siłowni. Rozwiązania stosowane w klubach fitness i siłowniach dostosowane są do różnorodnych potrzeb klientów. Praktycznie każdy może znaleźć odpowiednią formę aktywności dostosowanej do własnych potrzeb i upodobań. Najczęściej także w tego typu ośrodkach sportu mamy możliwość skorzystania z pomocy indywidualnego trenera, który pomoże nam dobrać zestaw ćwiczeń odpowiednich dla naszych potrzeb, możliwości oraz celów. Taki indywidualny trener z pewnością będzie służył nam radą, pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, a także zadziała na nas motywująco zwłaszcza na początku, kiedy psychicznie jeszcze nie jesteśmy przyzwyczajone do takiej aktywności.

Wszelkie ćwiczenia można również wykonywać we własnym domu choć aby dotrzymać regularności i intensywności ćwiczeń, najlepszym sposobem jest zapisanie się na zajęcia bądź do klubu, gdzie w otoczeniu innych trenujących, treningi stają się o wiele przyjemniejsze.