Jak zadbać zimą o włosy, skórę i paznokcie?
Tagi publikacji: włosy, skóra, paznokcie, zadbaj, zima, jędrna
Zima jest okresem, w którym nasze włosy, skóra i paznokcie wymagają szczególnej uwagi. Na skutek mniejszej ilości składników mineralnych dostarczanych w diecie, włosy stają się matowe, skóra przesuszona, a paznokcie łamliwe. Brakuje bowiem owoców i warzyw, których latem mamy pod dostatkiem. Ponadto, zimą znacznie częściej niż w miesiącach letnich korzystamy z suszarek. Nasze włosy, skóra i paznokcie poddawane są również ciągłym zmianom temperatur, począwszy od wyższej znajdującej się wewnątrz pomieszczenia, do ujemnej, która panuje na zewnątrz, co także wpływa niekorzystnie na ich kondycję. Co zatem robić, aby poprawić nasz wygląd?
Skóra
W okresie zimy, skóra traci elastyczność, jędrność i staje się sucha, co jest konsekwencją nie tylko diety ubogiej w witaminy. Zimą bardzo często po przyjściu do domu rozgrzewamy się gorącym prysznicem bądź relaksujemy w długiej, gorącej kąpieli. Co więcej, pomieszczenia w których przebywamy są ogrzewane, a powietrze w nich bardzo suche. Oba te czynniki skutecznie wysuszają naszą skórę. Należy również zaznaczyć, że zimą działalność wydzielnicza gruczołów łojowych znacznie się obniża, prowadząc tym samym do utraty elastyczności skóry. Nasze dłonie bardzo często narażone są na odmrożenia, co jest powodem pękania skóry.
Co należy robić, by poprawić jej kondycję w okresie zimy?
- dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, poprzez częste stosowanie kremów nawilżających, balsamów, olejków natłuszczających. Krem do pielęgnacji skóry w okresie zimowym, powinien być gęsty i bogaty w składniki odżywcze.
- stosować kwasy owocowe - do najczęściej stosowanych zalicza się kwas jabłkowy zapobiegający starzeniu się skóry, kwas migdałowy o działaniu bakteriobójczym i rewitalizującym, a także kwas glikolowy który stymuluję procesy regeneracyjne skóry. Tego typu zabiegi wykonywane są w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.
- pić dużo wody - na skutek suchego i ciepłego powietrza, które towarzyszy nam w domu, nasza skóra paruje. Należy zatem pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
- co jakiś czas stosować kąpiel z miodem, oliwą i mlekiem, co pomoże ujędrnić i nawilżyć skórę.
- stosować preparaty zawierające witaminy A, D i E.
Włosy
Zima jest nieprzyjaznym okresem także dla włosów. Mróz i chłodny wiatr powodują, że nasze włosy stają się łamliwe, a końcówki się rozdwajają. Ponadto, częściej stosujemy suszarki z gorącym nawiewem, by wysuszyć włosy szybko i w pełni, jak również nosimy czapki, co sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Jednak jak się okazuje, nakrycie głowy w zimowe dni także przynosi korzyści.
Jak więc dbać o włosy w czasie mrozów?
- należy koniecznie zakładać czapkę, która pomaga chronić osłabione włosy przed chłodem. Ważne jest, aby nie uciskała zbytnio głowy, gdyż może to powodować zmniejszenie ukrwienia skóry tej okolicy i osłabić tym samym cebulki włosowe.
- ograniczyć farbowanie - koloryzacja bowiem niszczy włosy, które zimą na skutek zmniejszenia ilości witamin są już wystarczająco osłabione.
- myć włosy w letniej wodzie, ponieważ gorąca woda wysusza zarówno włosy jak i skórę głowy.
- co jakiś czas stosować olejki nawilżające.
- ograniczyć suszenie włosów do minimum - gdy jednak użycie suszarki jest niezbędne, warto korzystać z nawiewu chłodnego. Gorące powietrze bardzo przesusza włosy.
- używać szczotek do włosów z naturalnego włosia.
- do diety wprowadzić produkty zawierające witaminy z grupy B: B1 (drożdże, fasola, groch), B2 (jaja, jogurty, maślanka), B6 (ryby, ziemniaki), oraz biotynę (drożdże, żółtka jaj), krzem (płatki owsiane, otręby zbożowe) i cynk (orzechy, jaja, kiełki pszenicy), które wpływają na poprawienie kondycji włosów.
Paznokcie
Paznokcie składają się z około 18% wody. Z tego względu zimą, nie tylko skóra i włosy są narażone na przesuszenie. Rozgrzewająca gorąca woda po przyjściu z mrozu, suche powietrze panujące wewnątrz domów, daje się we znaki także naszym paznokciom. Paznokcie, które uległy przesuszeniu rozdwajają się, są bardziej skłonne do łamania i wyszczerbiania. Dlatego też w okresie zimowego braku witamin i minerałów, nie należy o nich zapominać.
Jak w okresie zimy zadbać o piękny wygląd naszych paznokci?
- wykonywać staranny manicure co najmniej 2 razy w tygodniu.
- wystrzegać się metalowych pilniczków, które powodują rozszarpanie brzegów paznokci. Zalecane są pilniczki papierowe lub szklane.
- przed nałożeniem lakieru warto stosować odżywkę, bogatą w mikroelementy, która poprawi kondycję paznokci, a także stworzy barierę między paznokciem a szkodliwymi środkami chemicznymi zawartymi w lakierze.
- moczyć dłonie w wodzie z oliwą z dodatkiem cytryny przynajmniej raz w tygodniu. Taki zabieg wzmacnia płytkę paznokcia a także poprawia jej elastyczność.
- stosując kremy nawilżające do dłoni, wmasować je także w paznokcie. W przypadku, gdy są one pokryte lakierem, zaleca się dokładne wmasowanie kremu w skórę wokół paznokci.
- nie zapominać o zakładaniu rękawiczek w czasie mrozów.
stosować dietę bogatą w wapń, który wzmacnia paznokcie. Rozdwajaniu paznokci zapobiega również żelazo, zawarte m.in. w czekoladzie, owocach suszonych i wołowinie, a jego wchłanianie wspomaga witamina C, której spożywanie w okresie zimy jest szczególnie zalecane.