LekarzPomaga.pl - SOLARIUM - POZYTYWNE I NEGATYWNE SKUTKI

Zabiegi pielęgnacyjne, upiększające, kosmetologia, sztuka wizażu

Solarium - pozytywne i negatywne skutki

Opublikowano:

Tagi publikacji: Solarium, opalanie, opalenizna, skóra, promieniowanie, poparzenia skóry, słońce

Solarium - pozytywne i negatywne skutki

Solarium pozwala na uzyskanie opalenizny o dowolnej poprze roku, bez względu na pogodę i obecność słońca. Należy jednak pamiętać, że tak, jak nadmiar promieniowania słonecznego szkodzi naszej skórze, również sztuczne promieniowanie powinno być odpowiednio dawkowane.

Opalona skóra wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie, jest kojarzona ze zdrowiem i witalnością. Opalanie w solarium umożliwia poprawienie kolorytu skóry i poprawia ogólny jej wygląd. Jednocześnie pozwala na syntezę witaminy D oraz w okresie jesienno - zimowym pozwala na stymulowanie szyszynki u osób z objawami depresji sezonowej.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Warto korzystać z solarium, w którym możemy liczyć na fachową poradę oraz sprawny, systematycznie doglądany sprzęt, wyposażony w odpowiednią wentylację i lampy. Po opalaniu należy uzupełnić ilość płynów oraz stosować preparaty do ciała bogate w witaminę E oraz A. Dobrze jest skorzystać z porady dermatologa który pomoże nam w określeniu fototypu skóry oraz doradzi, jaka dawka będzie dla nas najbezpieczniejsza. Po odbyciu 6-10 wizyt, należy zrobić dłuższą przerwę.

Korzystając z solarium należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń.

W czasie jednego seansu otrzymujemy dwudziestokrotnie większą dawkę promieniowania UV niż ma to miejsce w przypadku dłuższego, ale naturalnego opalania. Częste korzysta nie z łóżek opalających, może przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób skóry, w tym czerniaka złośliwego. W związku z powyższym w 2009 roku Międzynarodowa Agencja Badania Raka uznała solarium za jeden z czynników rakotwórczych najwyższego ryzyka.

Do innych niekorzystnych efektów używania solarium należy zaliczyć przyspieszenie starzenia się skóry, spowodowane nadmierną ekspozycją na działanie promieni UVA. Stwierdzono również w mniejszym stopniu obciążenie układu krwionośnego oraz ubytek szarych komórek w mózgu na skutek przegrzania organizmu.

Ponadto, zdarza się, że lampy stosowane w łóżkach opalających używane są dłużej niż zakłada to instrukcja producenta (>1000 godzin). W takich przypadkach, generują one więcej ciepła i mogą przyczyniać się do zaczerwienień i bolesnych poparzeń, nie dając jednocześnie efektu opalenizny. Nawet w przypadku prawidłowego użytkowania, lampy mogą powodować podobne do posłonecznych reakcje fototoksyczne oraz fotoalergiczne.

Kolejnym zagrożeniem związanym z nadmiernym korzystaniem z solarium jest ryzyko uzależnienia się od opalania (tzw. tonoreksja), objawiające się odczuwanym przymusem korzystania ze sztucznego słońca.

W związku z powyższym, podejmując decyzję o korzystaniu z łóżek opalających, warto zapoznać się z niebezpieczeństwami i skonsultować się z dermatologiem, który wykluczy przeciwwskazania oraz pomoże maksymalnie obniżyć ryzyko zagrożeń.