LekarzPomaga.pl - CHOROBLIWA ZAZDROŚĆ PARTNERA

Ludzka psychika, emocjonalność, stres i problemy życia codziennego

Chorobliwa zazdrość partnera

Opublikowano:

Tagi publikacji: zazdrość, zdrada, prześladowanie, podejrzliwość, wierność

zazdrość partnera

Obecność zazdrości w związku, należy rozpatrywać w dwóch aspektach: pozytywnym i negatywnym. Poznaj obydwa.

Zazdrość to szalenie trudne do zdefiniowania pojęcie. Jest ono bowiem swoistą mieszanką: lęku o swój doskonały obraz samego siebie; obawy o utratę kogoś, z kim jesteśmy blisko związani lub czegoś co ma dla nas ogromnie ważną wartość; złości i irytacji o mocne strony lub osiągnięcia drugiej osoby. Ta sama zazdrość to również bardzo istotny element każdego poważnego związku. Może ona mieć tu wydźwięk pozytywny. Wówczas „zazdrośnik” czy „zazdrośnica” mogą starać się być lepszymi dla drugiej strony. Taka zazdrość, scala też związek i pogłębia więź między osobami, które go tworzą. Jednakże w związkach często pojawia się też drugie, ciemniejsze oblicze zazdrości. W psychologii określane jest ono jako Syndrom Otella i oznacza chorobliwą zazdrość, objawiającą się nieustannymi: podejrzeniami o zdradę, śledzeniem, karczemnymi awanturami. Życie z osobą z Syndromem Otella, jest szalenie trudne. Nigdy bowiem nie można mieć pewności, co naszego partnera wprowadzi w stan furii i kiedy postanowi dać wyraz swojemu niezadowoleniu.

Ciągłe sprawdzanie telefonu komórkowego, poczty email a nawet grzebanie w rzeczach osobistych, w celu utwierdzenia się co do naszej prawdomówności i wierności, to również smutna rzeczywistość osób uwikłanych w związek z chorobliwą zazdrością w tle. Partner z Syndromem Otella potrafi kontrolować drugą stronę podszywając się pod kogoś innego i nawiązując fałszywy kontakt, tylko po to, by sprawdzić reakcję partnera i znaleźć w jego zachowaniu pretekst do kolejnej awantury. Drastyczna postać takiego zachowania, może doprowadzić do uwięzienia w domu, próby całkowitego zniewolenia partnera, przemocy na tle zazdrości. Znane są również zabójstwa, u podstaw których leżała właśnie chorobliwa zazdrość.

Chorobliwa zazdrość, jest o tyle niebezpieczna, że trudno jest zauważyć jej pierwsze symptomy. Tym bardziej, że „Otello” początkowo jawi się jako bardzo: troskliwy, ufny i kochający partner. Podstępnie zaczyna manipulować drugą stroną związku. Poza tym „Otello” ma zawsze „dwa oblicza” – zupełnie inne dla osób z towarzystwa, zupełnie inne dla osoby, z którą jest w związku.

Syndrom Otella jest często klasyfikowany, jako zespół maniakalny czy zaburzenie psychotyczne. Najczęściej wskazane jest wówczas leczenie psychiatryczne oraz/lub sądowy zakaz zbliżania się do ofiary prześladowania. Kiedy indziej, wystarczy z kolei terapia grupowa.