LekarzPomaga.pl - KOMPLEKS NIŻSZOŚCI -JAK SIĘ GO POZBYĆ

Ludzka psychika, emocjonalność, stres i problemy życia codziennego

Kompleks niższości -jak się go pozbyć

Opublikowano:

Tagi publikacji: kompleks niższości, niższość, brak odwagi, strach, kompleksy, depresja, samotność

Kompleks niższości

W umyśle każdego człowieka powstają dwa główne obrazy, które pozwalają mu funkcjonować w świecie. Pierwszy z nich to obraz rzeczywistości. Drugi to obraz samego siebie. Psychologia uważa, że to w jaki sposób postrzegamy świat i ludzi, którzy nas otaczają, zależy ściśle od tego, jak oceniamy samych siebie. Najbardziej korzystna dla nas, jest oczywiście pozytywna samoocena. Jednakże nie zawsze jest ona elementem naszej osobowości. Zobacz co się z nami dzieje, kiedy nasz sposób oceny samego siebie jest zniekształcony oraz skąd bierze się taki a nie inny obraz samego siebie.

Na określenie naszego osobistego stosunku do samych siebie, psychologia używa pojęcia: samoocena. Według naukowców może ona być pozytywna – wówczas mówimy o pewności siebie, lub negatywa – wtedy mówi się o kompleksie czy też poczuciu niższości.

Samoocena kształtuje się u człowieka już od jego najmłodszych lat czyli w okresie dzieciństwa. Mają na nią wpływ przede wszystkim postawy rodziców (względnie innych dorosłych/starszych opiekunów). Jeśli będą oni wspierali od samego początku, wszelkie dążenia dziecka do samodzielnego osiągania celów a następnie stawiali przed nim wyzwania na miarę jego wieku czy możliwości, wówczas zbudują pozytywną samoocenę. W przypadku, gdy będą krytykowali wszystkie działania dziecka, nieustannie je poprawiając lub stawiając przed nim zbyt trudne zadania, zbudują w nim zaniżone poczucie własnej wartości czyli kompleks niższości.

Badania naukowe wykazały, że osoby z zaniżoną samooceną, gorzej radzą sobie w trudnych sytuacjach i częściej wycofują się z ich realizacji, gdyż nie znają do końca własnych możliwości i pozycji wśród innych. Takie osoby są raczej mniej konfliktowe, ale za to bardziej wycofane i nieśmiałe. Głównym problemem takich osób, jest też nieustanne porównywanie się z innymi i ciągłe niezadowolenie z siebie, bo … zawsze znajdzie się ktoś lepszy, ładniejszy, mądrzejszy niż oni. Niska samoocena może też doprowadzić co całkowitej izolacji od innych a nawet stanów depresyjnych czy myśli samobójczych.

Skoro kompleks niższości „wysysamy niemal z mlekiem matki”, to czy można się go pozbyć? I tak i nie. Wiele zależy bowiem od tego, czy chcemy odszukać samych siebie. Ogromną pomocą w walce z kompleksem niższości, jest wizyta u dobrego psychologa lub psychoterapeuty. Ćwiczenia i rozmowy ze specjalistą, pozwolą odkryć i zidentyfikować przyczynę naszego problemu oraz go skutecznie zwalczyć. Samodzielna walka z zaniżoną samooceną, powinna z kolei odbywać się zgodnie z zasadą Małych Kroczków. Osiągnięcia należy spisywać na kartce każdego dnia i nagradzać siebie za każdy nawet najmniejszy sukces.