LekarzPomaga.pl - SAMOTNOŚĆ

Ludzka psychika, emocjonalność, stres i problemy życia codziennego

Samotność

Opublikowano:

Tagi publikacji: Samotność, skutki samotności, niepewność, depresja, lęk

Samotność

„Nie jestem samotna/samotny. Ja po prostu nie umiem sobie znaleźć odpowiedniego towarzystwa.” – tak najczęściej tłumaczą sobie swój stan osoby, dla których samotność to codzienność. Dowiedz się jakie są jej najczęstsze przyczyny i skutki samotności.

Tak zwana samotność jest pojęciem wielowymiarowym. Istnieje bowiem samotność z wyboru. „Praktykują” ją między innymi osoby, które wybierają życie zakonne – mnisze. Samotność to także stan, który towarzyszy osobom odbywającym karę więzienną lub skazanym na izolację od społeczeństwa. Istnieje też samotność jako świadomy wybór. Wówczas mówi się nie tyle o braku kontaktu z innymi osobami, ile o życiu bez życiowego partnera. Na taką samotność, decydują się głównie osoby doskonale zarabiające, żyjące na wysokim poziomie i czerpiące z życia pełnymi garściami.

Przyczyn samotności jest bardzo wiele i są one mocno związane z wcześniej wymienionymi rodzajami tego stanu. Główną przyczyną życia w pojedynkę, jest nieumiejętność nawiązania kontaktu z innymi ludźmi lub zwyczajna niechęć do zawarcia bliższych znajomości. Samotność często wynika też z życiowych uwarunkowań np.: utrata najbliższych z powodu ich śmierci. Poza tym na samotność, skazane są również osoby uznane za „inne” i nie pasujące do reszty społeczeństwa.

Skutki życia w samotności, mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, czy i na ile będziemy potrafili sobie poradzić z tym stanem i go zaakceptować. Osoby, które wybierają samotność jako styl życia, z pewnością czują się ze swoim wyborem bardzo dobrze. Ci, którzy są poniekąd skazani na samotność, mogą popaść z tego powodu w przygnębienie a nawet depresję. Dlatego też ważne jest, by znalazły lek na swoją samotność. Dobrym rozwiązaniem, jest znalezienie sobie ciekawego hobby, które będzie na tyle absorbujące, by po powrocie do domu, nie czuć się osamotnionym. Ci, którym samotność doskwiera zbyt mocno, mogą też zapisać się do klubów lub zarejestrować na forach internetowych dla osób samotnych