Uzależnienie od alkoholu

Tagi publikacji: alkohol, uzależnienie, nałóg, pijak, alkoholik, odwyk
Alkoholizm to dość powszechne zjawisko społeczne. Na tyle niebezpieczne i szkodliwe, że zajęły się nim praktycznie wszystkie dziedziny medycyny i nauki. Przy czym każda z nich definiuje go na własny sposób, kładąc nacisk na zupełnie inne jego charakterystyczne cechy. My skupimy się nad tym co mówi o alkoholizmie psychologia i jak radzi z nim walczyć.
W psychologii alkoholizm definiowany jest jako silne uzależnienie psychofizyczne od substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. Dla tej dziedziny nauki, najważniejsze są objawy alkoholizmu, które sprowadzają się do niemal całkowitej (lub pełnej) kontroli nad: ilością, jakością, jak i częstotliwością wypijanego alkoholu. Uzależnienie od alkoholizmu, składa się jak gdyby z dwóch, współistniejących ze sobą form zniewolenia. Jest to uzależnienie psychiczne. Charakteryzuje się ono obsesyjnym myśleniem o tym, aby sięgnąć po alkohol w celu uzyskania ulgi lub wyciszenia emocji. Drugi rodzaj to uzależnienie fizyczne. Polega ono na reakcjach organizmu, który pozbawiony jakiejkolwiek ilości alkoholu, „odmawia posłuszeństwa”. Obydwa te „składowe” rodzaje uzależnienia od alkoholu, wzajemnie się uzupełniają.
Psychologowie stoją na stanowisku, iż w walce z alkoholizmem najtrudniej jest pokonać uzależnienie psychiczne. Dlaczego? ponieważ alkoholik to osoba, której sposób myślenia został niemal całkowicie zniekształcony. Osoba uzależniona od alkoholu, rozwiązania swoich problemów poszukuje i widzi jedynie w tej właśnie substancji. W skrajnych przypadkach, nie wyobraża ona sobie rozpoczęcia dnia bez sięgnięcia po alkohol. Zadaniem dobrego psychologa, jest „naprostowanie” sposobu myślenia alkoholika i zmuszenie go do poszukiwania alternatywnych rozwiązań w chwili, gdy pojawi się u niego jakikolwiek problem. Ponadto doświadczony psycholog, pomoże zdefiniować alkoholikowi przyczynę/źródło jego uwikłania się w nałóg. Likwidacja przyczyny nałogowego picia, jest równie ważna, jak zmiana sposobu myślenia. Psycholog z pewnością wyśle alkoholika do grupy wsparcia, która z kolei udowodni alkoholikowi, że „wyjście na prostą” jest możliwe, chociaż często dość trudne i bolesne. Grupy wsparcia, to także doskonała „ilustracja” tego, co może spotkać „początkującego” alkoholika, jeśli nie podejmie walki ze swoim nałogiem.
Podsumowując, alkoholizm może zaatakować każdego, bez względu na jego: wiek, płeć czy pełnione role społeczne oraz zajmowane stanowisko pracy. Samotna walka z uzależnieniem od alkoholu jest niemal w 100% skazana na niepowodzenie. Alkoholik jest bowiem na tyle słabą psychicznie jednostką, że musi mieć wsparcie innych – chociażby jednej przychylnej mu osoby (prócz terapeuty oczywiście).