Opieka nad osobami starszymi może przyjmować różne formy w zależności od stanu zdrowia seniora i jego ogólnej sprawności fizycznej i umysłowej. U części osób w podeszłym wieku wystarczającym wsparciem jest opieka godzinowa kilka razy w tygodniu. Inni pacjenci wymagają wsparcia przez większość dnia lub przez całą dobę. Co zrobić w ich przypadku? Czy zdecydować się na opiekę domową, czy też wybrać pobyt w domu opieki?
Wraz z wiekiem coraz więcej osób potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, gdyż u seniorów obniża się sprawność fizyczna. U niektórych osób w podeszłym wieku pojawia się też demencja, która objawia się stopniowym otępieniem i obniżeniem sprawności intelektualnej. Jeśli Twój rodzic, dziadek lub inna bliska osoba potrzebują coraz więcej wsparcia, możesz wybrać dla niego różne formy opieki. Czy warto zdecydować się na opiekę domową? A może postawić na dom opieki z personelem medycznym?
Opieka domowa z zamieszkaniem – kiedy się sprawdza?
Całodobowa opieka domowa to rozwiązanie pośrednie pomiędzy domem opieki a opieką godzinową. Można je wybrać, gdy senior nie chce opuścić swojego domu, gdyż czuje się w nim dobrze, a jego stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie potrzebuje stałej pomocy lekarza lub pielęgniarki. W ramach tej formy wsparcia ciągłość opieki zapewnia osoba, która zamieszkuje wraz z seniorem w jego domu. Jest to jej praca, za którą otrzymuje wynagrodzenie. Mieszkanie wraz z seniorem zobowiązuje ją do pomocy w przyrządzaniu posiłków, myciu, sprzątaniu, pielęgnacji ogrodu i innych ustalonych prac.
Zaletą zamieszkania z podopiecznym jest świadczenie opieki seniorowi w miejscu, w którym spędził całe życie. Dzięki temu senior znajduje się w otoczeniu, które dobrze mu się kojarzy i z którym wiążą się różne wspomnienia. Dodatkowo w domu podopiecznego może przebywać jego rodzina tak długo, ile życzy sobie tego ich krewny. Opiekun może zarówno wspierać członków rodziny w pomaganiu seniorowi, jak i zajmować się seniorem samodzielnie w zależności od ustaleń. Co ważne, w domu opiekun powinien mieć własny pokój, by nie zakłócać funkcjonowania seniora i jego rodziny, dlatego opieka domowa jest rozwiązaniem dla osób zamieszkujących w dużych domach lub mieszkaniach.
Dom opieki dla seniorów wymagających całodobowego wsparcia
W domach opieki opieka seniora jest świadczona przez wyspecjalizowany personel. Podopieczni mogą korzystać z pomocy pielęgniarek i pielęgniarzy, lekarzy, fizjoterapeutów, a także psychologów i animatorów, którzy umilają im pobyt w ośrodku. Dodatkowo każdy pacjent, który wymaga całodobowej opieki w domu dla osób starszych, może liczyć na fachową pomoc w przyjmowaniu leków różnymi drogami, a także w regularnym odbywaniu wizyt u lekarzy specjalistów lub realizowaniu badań. Dom opieki to również miejsce, w którym seniorzy otrzymują posiłki zgodnie z rozpisaną dla nich dietą i pełne wsparcie w praniu, sprzątaniu i innych codziennych czynnościach.
Całodobowy pobyt w domu opieki to rozwiązanie, które sprawdza się dobrze w przypadku pacjentów całkowicie niezdolnych do samoopieki i przebywania w swoim domu. Usługi opiekuńcze w domu seniora dobrze sprawdzają się w przypadku pacjentów, którzy z powodu niepełnosprawności fizycznej lub zaawansowanej demencji nie są w stanie do samodzielnej egzystencji. Fachowy personel potrafi odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort na każdym etapie choroby, co ogranicza ryzyko, że senior nie uzyska pomocy, której potrzebuje.