Alergia od A do Z ... Portal medyczny logo

LekarzPomaga.pl - Alergia od A do Z ...

Alergia od A do Z ...

Okładka i opis Alergia od A do Z ...

Wiosna to najpiękniejsza i wyjątkowo radosna pora roku, ale niestety nie dla wszystkich – wraz z nią rozpoczyna się sezonowe pylenie roślin, czyli prawdziwa udręka dla tych, którzy cierpią na związaną z tym alergię.

Katar, kaszel, łzawienie i zaczerwienienie oczu to bardzo uciążliwe objawy, a w okresie wiosennym i letnim szczególnie dają się one we znaki.

Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was ten ponad 30-sto stronowy poradnik, w którym w obszerny i ciekawy sposób omawiamy problem alergii i to nie tylko wziewnych związanych między innymi z pyleniem roślin, ale również tych całorocznych – skórnych i pokarmowych, które w równym stopniu utrudniają życie alergikom.

Zawarte są w nim wiadomości na temat przyczyn, rodzajów i objawów alergii, a także cenne informacje z zakresu diagnostyki i leczenia – wszystko pisane ciekawym i zrozumiałym językiem. Zapraszamy do lektury!

Z poradnika dowiecie się min:

  • Co to jest alergia?
  • Jak nasz organizm radzi sobie ze szkodliwymi czynnikami?
  • Jakie są typy reakcji alergicznych i jaki jest ich przebieg?
  • Jakie są rodzaje alergii, oraz ich objawy?
  • Rodzaje najczęstszych alergenów w naszym kraju.
  • W jaki sposób rozpoznaje się alergię?
  • Jak wygląda leczenie alergii?
  • Co to jest wstrząs anafilaktyczny?
  • Czym jest alergia krzyżowa?
  • Czy alergii można zapobiec?

Wybrane fragmenty E-booka:

(Str. 8 fragment)

Jakie wyróżniamy rodzaje alergii?

Obecnie znanych jest już niemal kilkadziesiąt tysięcy alergenów. Wywołane przez nie reakcje alergiczne mogą przebiegać w bardzo różnorodny sposób. Ze względu na miejsce i sposób przedostawania się alergenu do organizmu, można wyróżnić następujące typy alergii:

ALERGIA WZIEWNA

To rodzaj reakcji alergicznej aktywowanej przez alergeny wziewne, dostające się do organizmu drogą inhalacyjną. Problem ten dotyczy głównie mieszkańców dużych miast, gdzie skażenie powietrza szkodliwymi związkami azotu i siarki prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, a także podrażnia śluzówkę układu oddechowego, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów do błony śluzowej spojówek, nosa czy oskrzeli. Alergeny wziewne klasyfikuje się biorąc pod uwagę czas oddziaływania na ustrój pacjenta na sezonowe, występujące w środowisku w okresie sezonu pylenia oraz całoroczne, które w otoczeniu obecne są przez cały rok. Drugi podział obejmuje alergeny zewnątrzpochodne (pyłki roślin, niektóre gatunki pleśni) i wewnątrzpochodne (alergeny zwierząt, kurzu domowego), w zależności od tego, czy alergik narażony jest na nie w domu, czy też nie.

W Polsce uczulenia najczęściej wywołują pyłki:

  • traw - kupkówka pospolita, żyto, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa
  • drzew - olcha, wierzba, brzoza, jesion, dąb, leszczyna, grab
  • chwastów - babka lancetowata, bylica pospolita, komosa biała

Przyczyną uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości są w większości przypadków rośliny pozbawione barwnych kwiatów. Produkują one... [...]

(Str. 23 fragment)

Jak wygląda leczenie alergii?

Leczenie alergii, którym powinien kierować specjalista alergolog, jest procesem wieloetapowym i długotrwałym, wymagającym wiele cierpliwości oraz zaangażowania zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta. Prawidłowo prowadzone, pozwala na złagodzenie objawów choroby i umożliwia codzienną aktywność. Zlekceważenie leczenia niesie ze sobą negatywne skutki, może bowiem prowadzić do groźnych powikłań oraz do nasilania się alergii.

Wyróżnia się dwie główne metody leczenia - objawowe i przyczynowe. Najlepszy i zarazem najprostszy sposób terapii tego uciążliwego schorzenia polega na... [...]

(Str. 26 fragment)

Podczas leczenia początkowego, czyli na etapie terapii zwiększonymi dawkami alergenu, iniekcje podawane są co 1 - 2 tygodnie, w zależności od decyzji podjętej przez lekarza prowadzącego. Z kolei dawki podtrzymujące pacjent otrzymuje w odstępach 4 - 6 tygodni.

Wyróżniamy dwa rodzaje odczulania:

  • przedsezonowe - stosowane u osób uczulonych na alergeny sezonowe, takie jak pyłki roślin. Szczepionki podawane są 2 - 3 miesiące przed pojawieniem się sezonu pylenia, w celu osiągnięcia dawki maksymalnej. W okresie naturalnego narażenia na alergen leczenie przerywa się, a następnie powtarza się według tego samego schematu przez kilka lat.
  • całoroczne - wykorzystywana jest dla alergenów całorocznych, tj. sierści zwierząt czy roztoczy kurzu domowego. Po uzyskaniu dawki podtrzymującej jest ona podawana w odstępach 4 - 6 tygodni przez okres kilku lat. Dąży się do podania pacjentowi jak największej sumarycznej dawki alergenu.

W trakcie prowadzonej immunoterapii, po wykonanej iniekcji, wskazane jest... [...]

Do lektury zachęcają autorzy publikacji:

  • lek. Magdalena Pikul
  • lek. Magdalena Osuchowska
  • stud. 5-go roku medycyny Katarzyna Gaweł