Endometrioza
Tagi publikacji: Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, jajniki, jajowody, srom, pochwa
Endometrioza, inaczej gruczolistość zewnętrzna, jest to zmiana, w której utkanie gruczołów i podścieliska błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) znajduje się w miejscu ektopowym, czyli poza błoną śluzową tego narządu. Patogeneza choroby nie została do końca wyjaśniona, choć uważa się, że w jej powstawaniu ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne i nadmiar estrogenów. Gruczolistość w tkankach poza macicą rozwija się w:
- jajnikach
- bliznach po laparotomii
- jajowodach
- więzadłach macicy
- otrzewnej
- pępku
- sromie
- pochwie
- szyjce macicy
- jamie Douglasa
Objawy
Choroba często przebiega w sposób bezobjawowy, jednak u części kobiet obserwuje się następujące symptomy:
- zaburzenia miesiączkowania
- ból w okolicy miednicy mniejszej podczas miesiączki
- ból w czasie stosunku płciowego lub po jego odbyciu
Rozpoznanie
Rozpoznanie endometriozy stanowi duże wyzwanie, ponieważ dolegliwości pojawiające się w jej przebiegu mogą towarzyszyć także innym chorobom. Na podstawie samych objawów nie można więc postawić jednoznacznej diagnozy. Pewne rozpoznanie umożliwia badanie histopatologiczne wycinków pobranych podczas laparoskopii lub laparotomii. Procedurami wykorzystywanymi w diagnostyce endometriozy, oprócz wywiadu i badania ginekologicznego, są USG i badanie rezonansem magnetycznym. Niestety nie zawsze przy ich pomocy można rozpoznać chorobę, ponieważ niekiedy jej ogniska są zbyt małe lub zlokalizowane w niewidocznym miejscu.
Leczenie
Zakres i sposób leczenia jest uzależniony od wieku pacjentki, stanu zaawansowania choroby umiejscowienia zmian oraz chęci posiadania potomstwa. Do podstawowych metod terapeutycznych należą:
- leczenie hormonalne
- leczenie chirurgiczne
- leczenie skojarzone
W przypadku, gdy zmiany nie są rozległe i kobietom zależy na przywróceniu lub zachowaniu płodności, leczenie rozpoczyna się od włączenia preparatów gestagenowo - progesteronowych. Jeśli leczenie hormonalne nie przynosi pożądanych efektów, gdy zmiana jest rozległa i powiększa się lub kiedy dolegliwości są intensywne, stosuje się leczenie chirurgiczne.