Infekcje pochwy

Tagi publikacji: infekcje pochwy
W przypadku infekcji pochwy możemy rozróżnić dwie grupy zapaleń pochwy. Pierwsza z nich: vaginosis, czyli waginoza bakteryjna to zapalenie o słabym nasileniu, którego objawy wynikają z zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej, nie zaś z zakażeniem konkretnym patogenem. W tym zapaleniu dochodzi do zmniejszenia liczby bakterii z grupy Lactobacillus, zaś do zwiększenia liczebności beztlenowych i mikroareofilnych bakterii. W ogromnej ilości przypadków izolowane są pałeczki Gardenerella vaginalis, które w prawidłowych, niezachwianych warunkach występują w bardzo niewielkich ilościach we florze bakteryjnej pochwy.
Charakterystycznym objawem waginozy bakteryjnej są charakterystycznie upławy o szarej barwie i charakterystycznym rybo podobnym zapachu.
W leczeniu zastosować należy antybiotyki działające wobec beztlenowców, w formie miejscowej.
Druga grupa infekcji to infekcje związane z zakażeniem charakterystycznym patogenem bakteryjnym, objawiające się silnym stanem zapalnym i objawami typowymi dla danego gatunku drobnoustroju wywołującego. Najczęstszymi patogenami są: Candida, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis i Streptococcus agalactiae.
Candida wywołuje grzybicę, która objawiać się może nieprzyjemnym swędzeniem okolic płciowych, pieczeniem, obrzękiem, pieczeniem przy oddawaniu moczu oraz obfitą białą wydzieliną o konsystencji serowatej. Leczeniem z wybory są antybiotyki przeciwgrzybiczne.
Rzęsistkowica objawia się przede wszystkim bóle, świądem, trudnością w oddawaniu moczu i ropną wydzieliną, która jest bardzo obfita, pienista, o barwie żółto-zielonej. Przy rozpoznaniu rzęsistkowicy bardzo ważne jest badanie mikroskopowe. Leczenie opiera się na stosowaniu metronidazolu. Bardzo ważnym jest pamiętanie o wysokiej zakaźności rzęsistka, dlatego badaniu powinni być poddani wszyscy partnerzy seksualni.