LekarzPomaga.pl - TORBIELE JAJNIKÓW

Choroby układu rozrodczego kobiety -jajników, jajowodów, macicy, pochwy i sromu, oraz patologia ciąży

Torbiele jajników

Opublikowano:

Tagi publikacji: Torbiele jajników

torbiele jajników

Torbiele jajnika są to przestrzenie ograniczone ścianą, które lokalizują się na jajniku. W większości przypadków są to zmiany charakteryzujące się łagodnym i bezobjawowym przebiegiem, jednak nie należy pozostawiać jej niezdiagnozowanej, gdyż w niewielkiej ilości przypadków może być to zmiana nowotworowa. W większości przypadków są to zmiany łagodne, które powstają jako skutek nie pękniętego pęcherzyka Graafa.

Torbiele możemy podzielić na:

  • torbiele proste, czyli surowicze
  • torbiele endometrialne, inaczej nazywane czekoladowymi – powstają w przebiegu endometriozy, czyli choroby objawiającej się wszczepianiem się bony śluzowej macicy do innych narządów
  • torbiele skórzaste
  • torbiele wypełnione śluzem
  • torbiele z masami litymi

Klinicznie torbiele mogą się przejawiać się zaburzeniami miesiączkowania, krwawienie z dróg rodnych, bólami podbrzusza niespowodowanymi innymi przyczynami. Przy dużej wielkości torbiele mogą dojść takie objawy jak: uczucie ucisku na pęcherz, kłopoty z wypróżnianiem się.

Rozpoznanie opiera się na badaniu ultrasonograficznym, podczas którego należy ocenić wielkość torbieli, grubość ściany, regularność ściany, obecność zmian litych wewnątrz torbieli, obecność i rodzaj płynu, wielokomorowość, czy wzmożone unaczynienie.

Leczenie małych torbieli opiera się na obserwacji ginekologicznej. Duże torbiele są leczone hormonalnie, lub operacyjnie. Metodą operacyjną zawsze należy leczyć torbiele endometrialne, gdyż pękniecie samoistne takiej torbieli może spowodować wszczepienie się błony śluzowej do innych narządów. Operacyjnie usuwane są także te torbiele, których wielkość powoduje ucisk innych narządów, co utrudnia funkcjonowanie lub też gdy istnieje ryzyko pęknięcia torbieli, które może spowodować krwawienie wewnętrzne.