LekarzPomaga.pl - STULEJKA

Schorzenia i problemy zdrowotne występujące w wieku dziecięcym zarówno u niemowląt jak i u dzieci starszych

Stulejka

Opublikowano:

Tagi publikacji: Stulejka

Stulejka

Stulejka jest przypadłością, która polega na zwężeniu ujścia napletka, co uniemożliwia lub utrudnia jego zsunięcie poza żołądź. Najczęściej jest to schorzenie wrodzone, jednak zdarzają się również przypadki stulejki nabytej, pojawiającej się na skutek infekcji lub urazu. U niemowląt mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną, której przyczyną jest mocne "zlepienie" napletka z żołędzią.

Objawy i rozpoznanie

O stulejce mówimy wtedy, gdy defekt ten występuje u dzieci powyżej 3 r. ż. U maluchów bowiem, jest to stan w pełni fizjologiczny i nie wymaga żadnego leczenia. Jeżeli jednak u niemowlęcia pojawią się problemy z oddawaniem moczu należy udać się do lekarza. Do urologa dziecięcego trzeba wybrać się również wtedy, gdy u dziecka mimo ukończenia 3 – 4 roku życia odsłonięcie żołędzi jest niezwykle trudne oraz bolesne i dodatkowo towarzyszy temu pieczenie podczas oddawania moczu, który leje się cienkim strumieniem. Dzieci mogą cierpieć również na nietrzymanie moczu, stany zapalne dróg moczowych i infekcje żołędzi, ze względu na ograniczone możliwości utrzymania higieny w tych miejscach. Badanie lekarskie jest bezbolesne, a lekarz po wykonaniu oględzin stwierdzi lub wykluczy stulejkę. Należy tutaj zaznaczyć, ze stulejka fizjologiczna w nielicznych przypadkach występuje także u starszych dzieci.

Leczenie

U maluchów wskazana jest cierpliwość, a leczenie obejmuje tylko odkażanie gdy pojawi się infekcja. Ważne jest, aby podczas kąpieli nie zsuwać napletka na siłę. Jest to dla dziecka bardzo bolesne i dodatkowo może przyczynić się do powstania stulejki nabytej. Defekt z biegiem czasu ustępuje sam, na skutek naturalnego rozluźniania się napletka i odklejania od żołędzi. Jeżeli mamy do czynienia ze stulejką patologiczną, niezbędny jest zabieg chirurgiczny, obejmujący dwie metody:

  • plastykę napletka – która pozwala na usunięcie zwężonej części napletka i wytworzenie fałdu skóry umożliwiającego odsłanianie żołędzi. Jednak minusem tej metody jest możliwość zabliźnienia i ponownego pojawienia się stulejki.
  • obrzezanie – polegające na całkowitym lub częściowym usunięciu napletka. Wykonywane jest znacznie rzadziej, ponieważ powoduje odsłonięcie żołędzi, która jest miejscem bardzo wrażliwym. Ten zabieg jednak daje pewność, że owy defekt po raz kolejny się nie pojawi.

Wybór metody jest uzależniony od zaawansowania choroby. Po wykonaniu zabiegu, zalecane jest przepłukiwanie członka wodą z rumiankiem po każdym oddaniu moczu. Rany goją się około 7 dni a założone szwy ulegają wchłonięciu. Jeśli jednak pojawi się gorączka lub narastający obrzęk, należy skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyka

Profilaktyka obejmuje wdrożenie właściwych nawyków higienicznych u dziecka. U młodszego chłopca, rodzic powinien przy każdej kąpieli odsuwać napletek i myć żołądź na której znajdują się resztki mastki - fizjologicznej wydzieliny o zabarwieniu białym lub żółtym, która gromadzi się pod napletkiem. Natomiast starsze dzieci powinno się uczyć odsłaniania żołędzi przy oddawaniu moczu. Zapobiega to odkładaniu się mastki oraz tworzeniu się stanów zapalnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do powstawania stulejki.