LekarzPomaga.pl - TOCZEŃ UKŁADOWY

Choroby z zakresu ortopedii i reumatologii

Toczeń układowy

Opublikowano:

Tagi publikacji: Toczeń układowy

Toczeń układowy

Toczeń układowy  jest to autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej, która wskutek zaburzeń immunologicznych dotyka wiele narządów i tkanek ludzkiego organizmu.

Do objawów, które wysuwają się na pierwszy plan należą zmiany skórne i w błonach śluzowych. Bardzo charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy w kształcie motyla, która najczęściej lokalizuje się na czole, nasadzie nosa  i policzkach. Rumień ma tendencję do nasilania się pod wpływem światła słonecznego. Kolejnym objawem jest objaw Raynaud, będący skutkiem zapalenia naczyń . Do innych objawów pochodzenia naczyniowego należą owrzodzenia, martwica, teleangiektazje, pokrzywka.

Choroba lokalizować się może także w układzie ruchu powodując bóle stawów i mięśni, w nerkach powodując nefropatię toczniową, która pojawia isę u około połowy chorych, w układzie oddechowym, w układzie krążenia. Wskutek mnogości lokalizacji często subtelne objawy, nieswoiste dla tocznia mogą być objawem tej choroby, często bagatelizowanych przez pacjentów.

Do rozpoznania tej jednostki chorobowej stosowane są kryteria klasyfikacyjne SLE wg ACR, w których wymienione są parametry laboratoryjne oraz objawy, których ilość składa się na rozpoznanie choroby.  Wśród objawów laboratoryjnych bardzo ważne jest stwierdzenie przeciwciał ANA, których brak przemawia przeciwko rozpoznaniu.

Podstawą leczenia tocznia rumieniowatego układowego jest stosowanie glikokortykosteroidów. Dodatkowo stosować można leki immunomodulujące i immunosupresyjne, co pozwala na zmniejszenie dawek GKS, chroniąc przed powikłaniami sterydoterapii.