LekarzPomaga.pl - ZESZTYWNIAJĄCE ZAPALENIE STAWÓW KRĘGOSŁUPA

Choroby z zakresu ortopedii i reumatologii

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Opublikowano:

Tagi publikacji: Zesztywniające zapalenie kręgosłupa

zapalenie kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należą do grupy chorób o wspólnej nazwie spondyloartropatii, które są chorobami przebiegającymi z zaplenieniem stawów.

ZZSK jest to choroba o postępującym przebiegu, o wciąż niepoznanej etiologii, która obejmuje głównie stawy krzyżowo-biodrowe oraz drobne stawy kręgosłupa. Dotyczy w szczególności mężczyzn, pod koniec okresu dojrzewania.

Charakterystyczne objawy to przede wszystkim ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pachwin i pośladków. Ból często nasila się w nocy, rano dołącz Asię objaw sztywności porannej. Ćwiczenia fizyczne pomagają w niesieniu bólu, przez co staje się on mniej nasilony w ciągu dnia.

Często tej chorobie towarzyszy zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka. Rzadziej występują objawy z układu krążenia, dotykające zastawek, czy dyżury naczyń tętniczych.

Do postawienia rozpoznania stosuje się nowojorskie kryteria diagnostyczne, w których brane są pod uwagę kryteria radiologiczne i kliniczne. W kryterium radiologicznym bierze się pod uwagę obustronne zmiany zapalne w stawach krzyżowo-biodrowych. Wśród objawów klinicznych wymienia się ból okolicy lędźwiowej, trwający ponad 3 miesiące, który zmniejsza się po ćwiczeniach, ograniczenie ruchomości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz zmniejszoną ruchomość klatki piersiowej.  Aby postawić rozpoznanie pewne musi być spełnione kryterium radiologiczne oraz co najmniej jedno kliniczne.

Leczenie opiera się na intensywnej fizjoterapii i edukacji chorego oraz stosowaniu leków glikokortykosteroidowych oraz leków modyfikujących chorobę – sulfasalazyny oraz leków biologicznych anty-TNF.